Hair cycling - 3 kroki pielęgnacji włosów: nowy trend
Hair cycling podbija serca miłośniczek świadomej pielęgnacji włosów na całym świecie. To trzy etapy, które wykonuje się w różnych dniach i obejmują poszczególne działania: regenerację, nawilżenie i odżywienie włosów. Jak poprawnie wykonać hair cycling, jakich produktów użyć i jakie przynosi efekty?
- Czym jest hair cycling?
- Krok 1. REGENERACJA
- Krok 2. NAWILŻENIE
- Krok 3. ODŻYWIENIE
- Hair cycling – efekty
- Dla kogo przeznaczony jest hair cycling?
- Hair cycling – jak zorganizować rutynę pielęgnacyjną?
- Dni bez pielęgnacji w hair cycling – co warto robić?
- Na co warto zwrócić uwagę przy hair cycling?
Czym jest hair cycling?
Od jakiegoś czasu jednym z najpopularniejszych trendów w pielęgnacji twarzy jest skin cycling, czyli trzyetapowa pielęgnacja twarzy, która składa się z peelingu (eksfoliacji), retinoidów i nawilżania. Odpowiednikiem tej pielęgnacji dla włosów jest nowy trend, czyli hair cycling, który swoją popularność zdobył między innymi na TikToku. Jest kompleksową rutyną pielęgnacyjną włosów, która jest rekomendowana przez trychologów, dermatologów oraz innych specjalistów w dziedzinie pielęgnacji włosów.
Hair cycling powstał jako odpowiedź na potrzeby każdego rodzaju włosów, które każdego dnia narażone są na uszkodzenia związane ze szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Składa się z trzech etapów:
- REGENERACJA - Ma ona na celu naprawę i odbudowę włosów, koncentrując się na zregenerowaniu wszelkiego rodzaju uszkodzeń, zarówno tych powierzchniowych, jak i głębszych. Mazadbać również o skórę głowy.
- NAWILŻANIE - W tym kroku chodzi o dostarczenie naszym włosom niezbędnego nawilżenia, które jest trudne do utrzymania, zwłaszcza, gdy włosy narażone są na różnego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, słońce, zabiegi chemiczne czy narzędzia do stylizacji włosów.
- ODŻYWIENIE - Jest ono kluczowe dla zachowania odpowiedniej kondycji włosów. Ten etap dostarcza im niezbędnych składników odżywczych, które pozwalają utrzymać nawilżenie i chronią włosy przed działaniem czynników zewnętrznych.
Jak zatem wygląda rutyna pielęgnacyjna hair cycling?
Krok 1. REGENERACJA
Dlaczego?
Nie tylko włosy wyraźnie zniszczone, ale każdy rodzaj włosów potrzebuje regeneracji. Dlaczego? Każdego dnia nasza skóra głowy i włosy są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Przez to ulegają mniejszym (nawet niewidocznym) lub większymuszkodzeniom. Jakie to są czynniki?
- Smog - Jest to typowe dla środowisk miejskich zanieczyszczenie, które powoduje, że nasze włosy stają się matowe, szorstkie i tracą swój naturalny blask.
- Promieniowanie UV - Promienie słoneczne składają się między innymi z promieniowania UVA i UVB, które szkodzą nie tylko skórze, ale i włosom. Prowadzą do płowienia koloru, przesuszenia i osłabienia włosów.
- Wiatr - Wiatr nie tylko przesusza włosy, ale również przenosi inne zanieczyszczenia i zwiększa ryzyko ich osadzania na włosach.
- Wysoka temperatura - Wysoka temperatura emitowana przez urządzenia do stylizacji włosów (lokówki, prostownice, suszarka do włosów) może być nie tylko przyczyną utraty wilgoci przez włosy, ale również mikrouszkodzeń termicznych.
- Metale ciężkie - Ołów, arsen czy rtęć to tylko niektóre metale ciężkie, które możemy spotkać w powietrzu. Mogą osadzać się na włosach i skórze głowy, prowadząc do ich osłabienia i podrażnień.
- Uszkodzenia mechaniczne - Zbyt mocne ciągnięcie, tapirowanie, nieprawidłowe czesanie z mocnym ciągnięciem włosów, mogą je osłabić.
Oprócz wymienionych, wiele innych czynników zewnętrznych może mieć negatywny wpływ na włosy, między innymi pestycydy, dym tytoniowy, chlor zawarty w wodzie, „twarda woda”, związki chemiczne z kosmetyków, intensywne zabiegi fryzjerskie, tlenki siarki, pyłki roślinne, roztocza kurzu.
Właśnie dlatego tak ważna jest regularna i skuteczna pielęgnacja skupiająca się na regeneracji włosów. Jak ją wykonać zgodnie z rutyną pielęgnacyjną hair cycling?
- MYCIE WŁOSÓW I SKÓRY GŁOWY - Pierwszym krokiem regeneracji jest dokładne oczyszczenie skóry głowy i włosów z pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych, zanieczyszczeń. Wybierzmy szampon, który zawsze sprawdza się nam najlepiej.
- MASKA DO WŁOSÓW - Na tym etapie doskonale sprawdzi się maska do włosów Fructis Hair Food Pineapple. To maska przeznaczona do matowych, zniszczonych włosów. Zapewnia im olśniewający blask, regeneruje włosy i aż 2 razy zmniejsza ilość rozdwojonych końcówek. Możemy użyć jej na trzy sposoby- oprócz tradycyjnej maski na włosy, może służyć jako odżywka, którą spłuczemy lub odżywka bez spłukiwania. Organiczny ekstrakt z ananasa, który ma właściwości czyszczące, przeciwzapalne, jest bogaty w witaminę C, ma silne właściwości antyoksydacyjne i pomaga w regeneracji uszkodzonych włosów.
- KREM BEZ SPŁUKIWANIA 10w1 - Następnie nakładamy na włosy Krem bez spłukiwania 10w1 Fructis Goodbye Damage. To innowacyjna kremowo-żelowa formuła łącząca w sobie dobroczynne właściwości maski do włosów i lekkość odżywki. Bogaty skład kremu zawiera między innymi olejki roślinne i ekstrakty z owoców, które intensywnie regenerują zniszczone włosy, chronią włosy przed łamaniem i wysoką temperaturą, głęboko je nawilżając.
Krok 2. NAWILŻENIE
Dlaczego?
Prawidłowe nawilżenie skóry głowy i włosów jest równie ważne jak nawilżanie skóry twarzy i ciała. Niezależnie od rodzaju włosów, musimy zadbać o utrzymanie w nich odpowiedniego poziomu nawilżenia. Dlaczego?
- Zapobieganie łamliwości – nawilżone włosy są bardziej elastyczne, dzięki czemu mniej podatne na łamliwość. Wysuszone włosy szybciej stają się kruche, osłabione i skłonne do rozdwajania się ich końcówek.
- Zdrowy blask – to nie tylko dzięki właściwemu zregenerowaniu włosów, stają się one pełne blasku. Odpowiada za to między innymi odpowiednie nawilżenie. Dzięki niemu wyglądają zdrowo i są pełne lśniącego blasku.
- Brak puszenia się – pozbawione wilgoci włosy znacznie częściej się puszą, plączą i stają się trudniejsze do ułożenia. Gdy dostarczymy im odpowiedniego poziomu nawilżenia, stają się gładkie i proste w stylizowaniu.
- Zapobieganie łupieżowi – problem z łupieżem bardzo często wynika z wysuszonej skóry głowy, dlatego dostarczenie jej odpowiedniego nawilżenia zmniejsza ryzyko jego wystąpienia.
- Mniejsze przetłuszczanie się włosów – przesuszona skóra głowy zaczyna produkować większe ilości sebum, co prowadzi do szybszego przetłuszczania się włosów. Dlatego właśnie dostarczenie jej nawilżenia, zmniejsza ryzyko zbyt szybkiego przetłuszczania.
- Poprawa tekstury włosów – nawilżenie włosów poprawia ich teksturę, dzięki czemu są miękkie i łatwiejsze do ułożenia.
Jak wygląda nawilżenie w hair cycling?
- MYCIE WŁOSÓW I SKÓRY GŁOWY - Dokładne oczyszczenie skóry głowy i włosów z zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków pozwala im na lepsze przyjęcie nawilżających składników.
- MASKA DO WŁOSÓW - Po umyciu włosów nakładamy na nie maskę do włosów Botanic Therapy Charocal Hair Remedy Mask. To intensywnie nawilżająca maska, która doskonale sprawdzi się również przy przetłuszczającej się skórze głowy i rozdwojonych końcówkach. Zapewnia głębokie nawilżenie skóry głowy i włosów aż do 72 godzin. W swojej formule zawiera węgiel aktywny, który absorbuje nadmiar sebum, pomaga w usuwaniu nadmiaru olejów, zanieczyszczeń, niepożądanego zapachu. Produkt pozostawia włosy nawilżone, miękkie w dotyku i wzmocnione od nasady po końce.
- KREM BEZ SPŁUKIWANIA - Krem bez spłukiwania 10w1 Fructis Goodbye Damage to doskonały sposób na regenerację i głębokie nawilżenie. Dzięki swojej żelowo-kremowej formule działa na włosy od momentu nałożenie i jest połączeniem dobroczynnych właściwości maski z lekkością odżywki. Chroni włosy nie tylko przed przesuszeniem, łamaniem, ale również wysoką temperaturą do 230℃. Nawilża włosy bez ich obciążania.
Krok 3. ODŻYWIENIE
Dlaczego?
Często odżywienie włosów jest mylone z ich nawilżeniem, jednak są to dwa różne elementy pielęgnacji włosów. Odżywienie włosów polega na dostarczeniu włosom niezbędnych składników odżywczych (witaminy, minerały, składniki roślinne i inne składniki odżywcze, często oleje roślinne). Jaki jest cel odżywienia?
- Wzmocnienie włókien włosów – dzięki dostarczeniu odżywczych składników włosy stają się mocniejsze na całej długości
- Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi – właściwe odżywienie włosów wzmacnia ochronę włosów i skóry głowy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
- Ochrona przed dalszymi uszkodzeniami – wzmocnione włosy są bardziej odporne na mikrouszkodzenia.
- Utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia – gdy już dostarczymy naszym włosom i skórze głowy odpowiedniego poziomu nawilżenia, odżywienie pozwala na utrzymanie go przez kolejne dni.
Jak wygląda odżywienie włosów w hair cycling?
- MYCIE WŁOSÓW I SKÓRY GŁOWY - Dokładne umycie włosów i skóry głowy to krok, który rozpoczyna każdy etap hair cycling
- MASKA DO WŁOSÓW - Odżywcza maska do włosów Fructis Cocoa Butter Hair Foodmoże być użyta na trzy sposoby: jako pielęgnacja przed szamponem, odżywka lub klasyczna maska do włosów. W swojej formule zawiera między odżywcze olejki roślinne takie jak olejek jojoba, olej kokosowy i odżywcze masło kakaowe. Intensywnie odżywia włosy, sprawiając, że znacznie mniej się puszą i są łatwiejsze podczas układania.
- ODŻYWKA - Płynna odżywka lamelarna do włosów Fructis Pineapple Hair Drink to kolejny element etapu odżywienia. Jej naturalna formuła zawiera ultracienkie lamele, które wypełniają ubytki we włóknach włosów, intensywnie je wygładzając. To dzięki nim odżywka działa błyskawicznie i sprawia, że nasze włosy stają się 10 razy gładsze, mniej się puszą, odbijają światło, co tworzy efekt lustrzanej tafli, nie obciążając włosów
Hair cycling – efekty
Hair cycling to rutyna pielęgnacyjna, która sprawia, że nasze włosy dostają wszystkiego, czego potrzebują każdego dnia. Jakie przynosi efekty?
- Odbudowuje zniszczone struktury włosów i regeneruj je na całej długości.
- Intensywnie nawilża włosy i skórę głowy, dzięki czemu włosy stają się lśniące i zdrowo wyglądają.
- Ułatwia rozczesywanie i stylizowanie włosów, zapobiega ich puszeniu, rozdwajaniu końcówek.
- Odżywia włosy, dzięki czemu chroni włosy i skórę głowy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, uszkodzeniami, nadprodukcją sebum prowadzącą do przetłuszczania się włosów.
Dla kogo przeznaczony jest hair cycling?
Koncepcja świadomej pielęgnacji włosów, jaką jest hair cycling, została stworzona z myślą o potrzebach każdego rodzaju włosów. Niezależnie od tego, jaki typ włosów posiadamy, wszystkie każdego dnia są narażone na negatywnie oddziaływanie czynników zewnętrznych, utratę nawilżenia, mikrouszkodzenia. Hair cycling to holistyczne podejście do pielęgnacji skomponowane tak, by dostarczać im wszystkich niezbędnych składników i chronić je każdego dnia.
Jakie włosy w szczególny sposób powinny spróbować hair cyclingu?
- Włosy matowe
- Włosy z tendencją do łamliwości
- Puszące i plączące się włosy
- Szorstkie w dotyku włosy
- Nadmiernie wypadające włosy
- Włosy poddawane intensywnym zabiegom chemicznym (rozjaśnianie, farbowanie, trwała ondulacja)
- Włosy często wystawione na czynniki środowiskowe
- Szybko przetłuszczające się włosy
Warto wiedzieć, że osoby, które pielęgnują swoje włosy jedynie raz na tydzień, mogą mieć problem w osiągnięciu zamierzonych celów przy metodzie hair cycling. Dlaczego? Przerwy między poszczególnymi etapami pielęgnacji mogą być zbyt długie. Dodatkowo jeśli ktoś zmaga się z problemami skórnymi takimi jak łojotokowe zapalenie skóry czy egzema, zalecane jest skonsultowanie się z dermatologiem czy trychologiem przed wdrożeniem tej rutyny, aby upewnić się, że nie będzie w żaden sposób kolidować z aktualnie stosowanymi preparatami leczniczymi.
Hair cycling – jak zorganizować rutynę pielęgnacyjną?
Jak zaplanować i wdrożyć w swoją pielęgnację włosów hair cycling?
- Odpowiednie produkty - Przed wdrożeniem hair cycling warto zaopatrzyć się w odpowiednie produkty pielęgnacyjne. Ważne, by zwrócić uwagę na ich przeznaczenie, działanie tak, by były odpowiednie dla każdego kolejnego kroku rutyny.
- Odstępy między krokami hair cycling - Planując hair cycling weźmy pod uwagę naszą dotychczasową częstotliwość mycia włosów. Jeśli robimy to w odstępach 2-5 dniowych, warto je zachować, jeśli dotychczas się sprawdzały. Jeśli jednak myjemy włosy średnio co tydzień, rozważmy zmniejszenie tych odstępów, by zmaksymalizować efekty.
- Obserwacja zmian - Podczas wdrożonej pielęgnacji hair cycling warto obserwować, jak zachowują się nasze włosy. Warto dać im czas, by mogły całkowicie się zregenerować, uzupełnić niedobory nawilżenia i intensywnie odżywić.
Dni bez pielęgnacji w hair cycling – co warto robić?
W dni, w które nie planujemy mycia i pielęgnacji włosów, czyli dni między poszczególnymi etapami hair cycling są równie ważne. Warto wówczas aplikować na włosy składniki, które pozwolą utrzymać ich nawilżenie i wzmocnią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, zabezpieczając je. Doskonale w tym celu sprawdzi się Krem bez spłukiwania 10w1 Fructis Goodbye Damage. Jego lekka konsystencja nie obciąży włosów, ochroni je przed wysoką temperaturą urządzeń do stylizacji i wzmocni efekt każdego kroku.
Na co warto zwrócić uwagę przy hair cycling?
Hair cycling jest odpowiedni dla każdego rodzaju włosów i zwraca przy okazji uwagę na wiele ważnych aspektów pielęgnacji włosów i skóry głowy. Jakich?
- Rola pielęgnacji skóry głowy w pielęgnacji włosów - Hair cycling zwraca uwagę na to, jak istotnym elementem właściwej pielęgnacji włosów jest pielęgnacja skóry głowy. To ona, przy niewłaściwej pielęgnacji, może być odpowiedzialna za stany zapalne, osłabienie włosów u nasady, nadprodukcję sebum prowadzącą do szybszego przetłuszczania się włosów, rozwinięcie się łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu. Jakie cechy powinna zawierać prawidłowa pielęgnacja skóry głowy? Przede wszystkim powinna usuwać z niej nadmiar zanieczyszczeń zewnętrznych, pozostałości po produktach do stylizacji i sebum, dokładnie ją oczyszczając. Równie istotne jest złuszczanie martwego naskórka i poprawa mikrokrążenia w tym obszarze.
- Dostarczenie włosom odpowiednich składników odżywczych - Hair cycling zmusza nas do świadomego wyboru produktów odpowiadających potrzebom włosów poszczególnych etapach pielęgnacji. To sprawia, że ostatecznie sięgniemy po formuły bogate w składniki nawilżające, formuły regenerujące i składniki odżywiające.
- Poznanie swoich włosów - Przed rozpoczęciem rutyny warto przyjrzeć się bliżej potrzebom naszych włosów i ich charakterystyce. Żeby do zrobić dokładnie, warto na chwilę zrezygnować z produktów do stylizacji, które mogą nieco zaburzać trafną diagnozę. Dlaczego? Zdarza się, że kremy do stylizacji sprawiają, że nasze włosy wydają się mieć tendencję do przetłuszczania się, a lakiery do włosów sprawiają, że włosy mogą wydać się być przesuszone. Jeśli oczyścimy skórę głowy i włosy, chwilowo z nich rezygnując, może okazać się, że nasze włosy mają zupełnie inne potrzeby, niż nam się wydawało.