zaskórniki zaskórniki

Zaskórniki - czym są, jak powstają i jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki, często nazywane wągrami, to bardzo często występujący problem, który sprawia, że na naszej skórze pojawiają się nieestetyczne zmiany, których w większości chcemy się pozbyć. Skąd właściwie biorą się zaskórniki, jakie rozróżniamy rodzaje zaskórników i jak możemy sobie z nimi radzić?

Spis treści:

Czym są zaskórniki?

Jak powstają zaskórniki?

Rodzaje zaskórników: zaskórniki zamknięte i zaskórniki otwarte

Przyczyny powstawania zaskórników

Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki – jakie składniki aktywne?

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami: oczyszczanie

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami: serum do twarzy

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami: krem do twarzy

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami: kosmetyki do zadań specjalnych

 

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki, często nazywane również wągrami, to wykwity skórne, które powstają najczęściej na skórze twarzy, ale również mogą pojawiać się w innych obszarach skóry, na przykład na plecach, dekolcie, klatce piersiowej. To, co jest istotne, mają charakter niezapalny. Jeśli mówimy o skórze twarzy, najczęściej pojawiają się w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Obecność zaskórników wiąże się z nadprodukcją sebum lub nieprawidłowymi procesami złuszczania naskórka. Oznacza to, że zdecydowanie częściej obserwujemy je u posiadających cerę mieszaną lub tłustą, natomiast mogą się pojawić nawet przy skórze suchej i wrażliwej (z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo ich pojawienia się).

Jak powstają zaskórniki?

Żeby zrozumieć, jak powstają zaskórniki, warto pamiętać, by nie mylić zaskórników lub wągrów z porami. Pory to ujścia mieszków włosowych widoczne na powierzchni skóry. Każdy z nas na skórze twarzy posiada gruczoły łojowe. Osoby posiadające cerę mieszaną lub tłustą mają ich nieco więcej, niż osoby z cerą suchą. Co ciekawe, mężczyźni z reguły częściej posiadają skórę mieszaną lub tłustą właśnie przez wzgląd obecności większej ilości gruczołów łojowych w skórze twarzy.

Gruczoły łojowe są odpowiedzialne między innymi za produkcję sebum. Sebum rzadziej nazywane jest łojem skórnym. W jego skład wchodzą między innymi triglicerydy, skwalan, cholesterol czy estry. Sebum jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej skóry, która chroni skórę między innymi przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia, pyłki roślinne, patogeny, czynniki chemiczne, kurz i roztocza). Problem zaskórników pojawia się, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji sebum.

Sebum produkowane w zbyt dużej ilości często łączy się z komórkami martwego naskórka, które razem zaczynają zatykać kanaliki, które odprowadzają sebum na powierzchnię skóry. Dochodzi do niedrożności tych kanalików, więc masa łojowo-rogowa zaczyna gromadzić się pod skórą lub wydobywać na zewnątrz.

zaskórniki

 

Zaskórniki nie są bolesne i choć są zmianami niezapalnymi, to mają potencjał do przerodzenia się w wypryski, którym już towarzyszy stan zapalny, zaczerwienienie i podrażnienie. Dzieje się tak dlatego, że zanieczyszczone masą łojowo-rogową pory tworzą idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju bakterii.

Rodzaje zaskórników: zaskórniki zamknięte i zaskórniki otwarte

W klasyfikacji dermatologicznej wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników:

  • ZASKÓRNIKI OTWARTE

Zaskórniki otwarte to bardzo charakterystyczne czarne, drobne kropki pojawiające się na skórze twarzy. Mogą mieć również kolor ciemnobrązowy. Zaskórniki otwarte są zaskórnikami głębokimi, których kolor oznacza, że dochodzi do utleniania sebum w kontakcie z powietrzem. Są efektem zalegania zanieczyszczeń w porach oraz działania bakterii, które są odpowiedzialne między innymi za powstawanie trądziku. Ciemny kolor zaskórników może wskazywać, że mamy do czynienia z wysokim ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego, a co za tym idzie, przekształcenia się zaskórników otwartych w wypryski, krosty lub torbiele.

  • ZASKÓRNIKI ZAMKNIĘTE

Zaskórniki zamknięte to drobne wykwity, które mają postać jasnych lub białych grudek. Powstają na skutek zatkania ujścia gruczołów łojowych i nagromadzenia się tam warstwy rogowej naskórka. Choć na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne, tak pozbycie się zaskórników zamkniętych często stanowi większe wyzwanie, niż w przypadku zaskórników otwartych.

Przyczyny powstawania zaskórników

Znamy już mechanizm powstawania zaskórników – dochodzi do niego, gdy nasze gruczoły łojowe w nadmiarze produkują sebum i gdy dochodzi do niewłaściwego rogowacenia naskórka. Czasami ustalenie przyczyny powstawania niedoskonałości na skórze jest skomplikowane, jednak istnieją czynniki, które sprawiają, że w naszych gruczołach łojowych dochodzi do nadprodukcji sebum. Należą do nich między innymi:

  • Zaburzenia hormonalne

Należą do nich między innymi zaburzenia gospodarki hormonalnej związane z okresem dojrzewania, ciąży, w okolicach miesiączki lub okresie menopauzy. Ponadto przy niektórych chorobach związanych z układem hormonalnym również może dochodzić do nadprodukcji sebum, a w efekcie do powstawania zaskórników.

  • Niewłaściwa dieta

Spożywanie wysokoprzetworzonych produktów, produktów o wysokim indeksie glikemicznym, zbyt dużej ilości cukrów czy spożywanie alkoholu to elementy, które również mogą prowadzić do zbyt intensywnego wydzielania sebum.

  • Niewłaściwa pielęgnacja skóry

Jeśli posiadamy skórę mieszaną lub tłustą, warto zadbać o to, by produkty pielęgnacyjne w swojej formule zawierały składniki aktywne, które mają zdolność regulacji ilości wydzielanego sebum. W przypadku skóry suchej warto zadbać o niedopuszczanie do jej przesuszania, ponieważ wówczas dochodzi do zaburzenia procesu prawidłowego złuszczania naskórka. Każdy rodzaj skóry z pewnością potrzebuje odpowiednich składników nawilżających oraz wspierających właściwe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, więc jeśli nie włączamy ich w codzienną rutynę pielęgnacyjną, również ryzyko powstawania zaskórników rośnie.

Wągry często powstają również na skutek niewłaściwego oczyszczania skóry twarzy nie tylko z resztek makijażu czy produktów pielęgnacyjnych, ale również z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, na działanie których narażona jest nasza skóra.

 

niewłaściwa pielęgnacja skóry

 

  • Długotrwały stres i zaburzenia snu

Każdy przewlekły stan fizjologiczny, który negatywnie oddziałuje na gospodarkę hormonalną naszego organizmu, będzie zwiększał ryzyko powstawania zaskórników, w tym również stres czy problemy ze snem, chroniczne zmęczenie.

Do innych czynników mogących sprzyjać powstawaniu wągrów należą między innymi przyjmowanie niektórych leków (szczególnie leków oddziałujących na gospodarkę hormonalną), czynniki genetyczne, samodzielne wyciskanie zaskórników (podczas tej czynności bakterie gromadzące się w zaskórniku namnażają się i są często przenoszone na inne obszary skóry.

Jak pozbyć się zaskórników?

Proces pozbycia się zaskórników oraz przeciwdziałania ich powracaniu może być długi i trudny. O czym jednak należy pamiętać przede wszystkim?

  • Odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy, czyli pielęgnacja, która składa się z dokładnego oczyszczenia skóry twarzy oraz aplikacji produktów, które w swoich formułach posiadają składniki odpowiednie dla skóry problematycznej. Warto również pamiętać o systematycznym złuszczaniu skóry.
  • Profesjonalne zabiegi polegające na usuwaniu zaskórników w gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym. Do takich zabiegów należą między innymi mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny, jednak rodzaj zabiegu powinien być indywidualnie dobrany do potrzeb naszej skóry.
  • Odpowiednia dieta o niskim indeksie glikemicznym, pozbawiona sztucznych barwników i zbyt dużej ilości konserwantów, zbilansowana i dostarczająca naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
  • Ochrona przeciwsłoneczna, czyli używanie kremów z wysokim stopniem ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ promienie UV mogą prowadzić między innymi do przesuszenia skóry, zaburzenia właściwego funkcjonowania bariery ochronnej.
  • Higiena polegająca na regularnej zmianie ręczników czy pościeli. Idealną sytuacją będzie posiadanie dedykowanego ręcznika do osuszania twarzy lub osuszanie jej za pomocą jednorazowych ręczników papierowych.

Zaskórniki – jakie składniki aktywne?

 

kobieta aplikująca serum do twarzy

 

W pielęgnacji skóry twarzy z zaskórnikami mogą sprawdzić się takie składniki aktywne, jak między innymi:

Są to grupy hydrokwasów. Do kwasów AHA należą między innymi kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy. Kwasy AHA w dużym uproszczeniu znane są ze swoich właściwości złuszczających, wspierających prawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, wspierających procesy regeneracyjne naskórka. Do kwasów BHA należy między innymi kwas salicylowy, czyli kwas wykorzystywany również do pielęgnacji skóry z trądzikiem. Znany jest z takich właściwości, jak: delikatne złuszczanie skóry, redukowanie zaskórników, regulowanie ilości wydzielanego sebum wspomaganie redukcji przebarwień.

  • Węgiel aktywny

To składnik pochodzenia naturalnego, który ma działanie oczyszczające (z zanieczyszczeń, toksyn, ale również nadmiaru sebum), detoksykujące oraz regulujące ilość produkowanego przez gruczoły łojowe sebum.

Witamina C i jej pochodne znana jest między innymi z właściwości antyoksydacyjnych, wspomagających walkę z przebarwieniami i nierównym kolorytem skóry, przeciwstarzeniowych.. Właśnie dlatego również doskonale sprawdzi się w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami.

  • Niacynamid

Niacynamid, czyli pochodna witaminy B3, również znany jest z właściwości antyoksydacyjnych, wspierających walkę z przebarwieniami różnego pochodzenia, ale również nawilżających i wspierających barierę hydrolipidową, jej prawidłowe funkcjonowanie oraz odbudowę.

  • Cynk

Cynk i jego związki chemiczne chronią skórę przed nadmiernym rozwojem mikroorganizmów na jej powierzchni, ma działanie łagodzące podrażnienia i ściągające.

  • Kwas hialuronowy

To jeden z najpopularniejszych składników nawilżających. Znany jest nie tylko z właściwości nawilżania skóry, ale również dbania o zachowanie właściwego poziomu nawilżenia na różnych poziomach naskórka oraz działanie przeciwstarzeniowe i ujędrniające.

  • Ceramidy

Ceramidy to naturalnie występujące w skórze lipidy (tłuszcze), które wchodzą w skład bariery hydrolipidowej. Mają działanie regenerujące, nawilżające i wzmacniające naturalną barierę ochronną skóry.

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami: oczyszczanie

Najważniejszym krokiem każdej rutyny pielęgnacyjnej, dla każdego rodzaju skóry, powinno być właściwe oczyszczenie skóry twarzy. Co oznacza właściwe? Przede wszystkim warto oczyszczać ją przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem), za pomocą delikatnych, ale skutecznych produktów. Dlaczego to tak istotne? Skóra twarzy jest najbardziej wyeksponowaną na działanie czynników zewnętrznych częścią naszej skóry. Musimy więc pozbyć się z jej powierzchni nie tylko makijażu, ale również resztek produktów pielęgnacyjnych, filtrów przeciwsłonecznych, zanieczyszczeń środowiskowych (pyły, metale ciężkie, pestycydy), pyłków roślin, kurzu, roztoczy, różnego rodzaju patogenów. W przeciwnym wypadku bardzo trudno będzie nam skutecznie zadbać o skórę twarzy, ponieważ będzie stanowić naturalną barierę dla składników aktywnych. Ponadto pozostałości zanieczyszczeń na twarzy będą sprzyjać zatykaniu się ujść mieszków włosowych, a tym samym powstawaniu zaskórników.

 

kobieta oczyszczająca skórę twarzy

 

Jakie produkty do oczyszczania skóry twarzy polecamy?

Płyn micelarny to jednocześnie skuteczny i delikatny środek do oczyszczania skóry twarzy. To skóry problematycznej i z widocznymi niedoskonałościami polecamy płyn:

- Płyn micelarny do skóry wrażliwej Garnier Naturals 3w1. To płyn stworzony z myślą o szczególnych potrzebach skóry wrażliwej, którą nie tylko dokładnie oczyszcza, ale również koi.

 

- Płyn micelarny w żelu Garnier Czysta Skóra to produkt stworzony z myślą o skórze z widocznymi niedoskonałościami, w tym skórze borykającej się z zaskórnikami. W jego formule znajdują się między innymi kwas salicylowy i węgiel, które wspomagają redukcję niedoskonałości oraz prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych.

 

- Płyn micelarny z witaminą C Garnier Naturals to płyn micelarny, który w swojej formule posiada między innymi witaminę Cg, czyli pochodną witaminy C. Oprócz dokładnego oczyszczenia skóry twarzy, nadaje jej zdrowego blasku i rozświetla.

 

Kolejnym rodzajem produktu, który delikatnie, ale skutecznie usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry jest emulsja oczyszczająca. Co więcej, zarówno płynu micelarnego, jak i emulsji możemy używać jako jedynych produktów oczyszczających, ale możemy je również łączyć w rutynie, którą nazywamy dwuetapowe oczyszczanie twarzy.

  • Oczyszczająca emulsja do twarzy Garnier Hydrating Deep Cleanser to wyjątkowy produkt, który nie tylko dokładnie, ale delikatnie usuwa zanieczyszczenia, ale również nawilża skórę twarzy. W swojej formule zawiera między innymi kwas hialuronowy, glinkę oraz ceramidy, czyli składniki aktywne, które oprócz głębokiego nawilżenia, wspierają prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej.

 

 

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami: serum do twarzy

Serum do twarzy to produkt, który w swojej formule ma największe stężenie składników aktywnych wśród innych produktów do codziennej pielęgnacji. Jakie serum polecamy do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami?

  • Serum przeciw niedoskonałościom Garnier Czysta Skóra to serum stworzone z myślą o walce z widocznymi niedoskonałościami takimi jak między innymi zaskórniki! Nasze czarne serum w swojej formule posiada między innymi kwasy AHA, kwas BHA, niacynamid i węgiel. Można je stosować na całą twarz lub punktowo na wybrane miejsca. Nie tylko redukuje niedoskonałości, ale również wspomaga redukcję przebarwień, wygładza, koi i matuje skórę, pomagając w regulacji ilości wydzielanego sebum.

 

Serum z witaminą C Garnier Vitamin C to serum na dzień, które w swojej formule oprócz witaminy Cg (pochodna witaminy C) posiada niacynamid i kwas salicylowy. Dzięki temu nie tylko wspomaga redukcję przebawień różnego pochodzenia, ale pozostawia skórę gładką, jednolitą i pełną blasku!

 

Uwadze polecamy również serum na noc z witaminą C z wysoką koncentracją czystej witaminy C (10%) oraz z nawilżającym kwasem hialuronowym.

  • Serum nawilżające Garnier Hyaluronic Aloe to wyjątkowe serum, które w swojej formule posiada aż trzy składniki nawilżające: kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu oraz glicerynę. Intensywnie nawilża, sprawia, że skóra jest bardziej napięta, jędrna i gładka.

 

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami: krem do twarzy

Przed nałożeniem domykającego pielęgnację kremu możemy dodatkowo użyć toniku do twarzy Garnier Czysta Skóra, który został stworzony z myślą o skórze tłustej, skórze z widocznymi porami oraz niedoskonałościami. Złuszcza naskórek i usuwa martwe komórki, oczyszcza pory i skutecznie je zamyka, zmniejsza ryzyko powstawania wyprysków i wspomaga regulację ilości produkowanego sebum.

Wybierając krem do twarzy, warto postawić na uniwersalną potrzebę skóry twarzy, jaką jest jej dogłębne nawilżenie.

  • Lekki krem nawilżający Garnier Hyaluronic Aloe Jelly to krem o niezwykle lekkiej i przyjemnej konsystencji, który w swojej formule posiada między innymi kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu i glicerynę. Dzięki temu dokładnie nawilża skórę i pozostawia ją świeżą oraz bardziej jędrną.

 

  • Kremy z wysoką ochroną przeciwsłoneczną będą idealnym rozwiązaniem na każdy dzień. Niewidoczny krem z witaminą C SPF50+ to lekki UV Fluid, który w swojej formule oprócz pochodnej witaminy C posiada peptydy i kwas hialuronowy. Nie tylko chroni naszą skórę twarzy przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, ale również ją nawilża. Rozświetlający krem z witaminą C SPF50+ to UV Fluid, który oprócz witaminy Cg i filtrów przeciwsłonecznych posiada pigmenty mineralne, które natychmiast rozświetlają skórę, nadają jej blasku i wyrównują jej koloryt.

 

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami: kosmetyki do zadań specjalnych

Oprócz standardowej rutyny pielęgnacyjnej osoby borykające się z problemem zaskórników powinny pamiętać przede wszystkim o regularnym i dostosowanym do rodzaju ich skóry peelingu. Dzięki temu złuszczamy martwy naskórek i pozbywamy się go, minimalizując ryzyko jego gromadzenia się w ujściach mieszków włosowych.

  • Żel peelingujący Garnier Czysta Skóra Przeciw Zaskórnikom to żel, który w swojej formule oprócz cząsteczek peelingujących posiada oczyszczający węgiel aktywny oraz kwas salicylowy. Ich zadaniem jest odblokowywanie porów i oczyszczanie ich, dzięki czemu regularne używanie żeli widocznie redukuje zaskórniki, zmniejsza ryzyko powstawania nowych, usuwa nadmiar sebum, głęboko oczyszcza skórę i widocznie ją wygładza.

 

  • Garnier Czysta Skóra 3w1 to żel, peeling i maseczka w jednym! Produkt został stworzony z myślą o skórze z widocznymi niedoskonałościami takimi jak zaskórniki. W swojej formule posiada między innymi oczyszczający węgiel aktywny i kwas salicylowy. Głęboko oczyszcza skórę, widocznie redukuje wągry i zaskórniki, efektywnie usuwa nadmiar sebum, pozostawiając skórę oczyszczoną, odświeżoną, wygładzoną i nawilżoną.

 

Możemy również sięgnąć po produkty, których używamy bezpośrednio na obszary skóry z zaskórnikami.

  • Sztyft przeciw zaskórnikom Garnier Czysta Skóra. To sztyft, który w swojej formule posiada węgiel aktywny oraz kwas salicylowy. Jego aplikacja jest niezwykle prosta i przyjemna. Jak działa sztyft? Wyraźnie redukuje zaskórniki, delikatnie peelinguje skórę, natychmiast ją oczyszczając, odblokowuje pory i wygładza skórę.

 

  • Plastry na zaskórniki Garnier Czysta Skóra to kolejny produkt, którego używamy bezpośrednio na skórę z widocznymi zaskórnikami. W swojej formule posiada oczyszczający węgiel aktywny oraz kwas salicylowy. Jak się je stosuje? Po umyciu skóry twarzy zwilżamy nos, czoło lub brodę (plastry nie przykleją się do suchej skóry), po czym suchymi dłońmi odklejamy folię zabezpieczającą z plastra i przyklejamy go na wybraną partię skóry. Pozostawiamy do wyschnięcia (około 10-15 minut), po czym ostrożnie odrywamy i zmywamy pozostałości ze skóry.