Przebarwienia - rodzaje przebarwień, jak sobie z nimi radzić
Przebarwienia to jeden z najczęściej występujących problemów pojawiających się na skórze twarzy lub ciała. Choć nie są groźne, mogą stanowić dyskomfort estetyczny, dlatego często chcemy się ich pozbyć. Skąd się biorą, jak powstają, jakie rodzaje przebarwień wyróżniamy i jak w codziennej pielęgnacji wspomóc ich redukcję?
Spis treści:
Przebarwienia – czym są i skąd się biorą?
Redukcja przebarwień – pielęgnacja skóry twarzy: WITAMINA C!
Krem SPF50+ - ochrona przeciwsłoneczna a redukcja przebarwień
Przebarwienia – czym są i skąd się biorą?
Przebarwienia na skórze powstają w wyniku nadmiernej produkcji melaniny, czyli barwnika naturalnie występującego w naszej skórze. To właśnie poziom melaniny i jej dominujący rodzaj jest odpowiedzialny między innymi za nasz typ karnacji czy kolor włosów. Melanina produkowana jest przez melanocyty, czyli komórki pigmentowe. Na ich produkcję ma wpływ wiele czynników, między innymi promieniowanie UV czy aktywność hormonów w naszym organizmie.
Rozróżniamy dwa typy melaniny:
- Eumelanina - charakteryzuje ją ciemnobrązowy lub czarny kolor, występuje w dużych ilościach u osób o ciemnej karnacji;
- Feomelanina – charakteryzuje ją ciemnoczerwony lub rudy kolor i występuje u osób o jasnej karnacji skóry i osób posiadających rudy kolor włosów.
Przebarwienia objawiają się lokalnymi zabarwieniami skóry na ciemniejszy kolor. Najczęściej pojawiają się na skórze twarzy, gdyż to właśnie ta część skóry jest najczęściej narażona na działanie promieni UV. Częściej też możemy zaobserwować plamy pigmentacyjne u kobiet niż u mężczyzn, co wiąże się z aktywnością układu hormonalnego i zachodzącymi w nim zmianami (ciąża, menopauza, zażywanie doustnej antykoncepcji). Nawet jeśli podłoże powstawania przebarwień wiąże się z hormonami lub uszkodzeniami skóry, głównym czynnikiem wpływającym na ich powstawanie jest działanie promieni słonecznych, w tym między innymi promieni UV.
Rodzaje przebarwień
Wyróżniamy kilka głównych rodzajów przebarwień, a ich klasyfikacja wynika z głównych przyczyn ich powstawania. Jakie są najczęstsze rodzaje hiperpigmentacji?
PRZEBARWIENIA POSŁONECZNE
Pojawiają się najczęściej jako ciemniejsze plamy na czole, policzkach, dekolcie, przedramionach i grzbietach dłoni. Są to najbardziej wyeksponowane na działanie promieni słonecznych miejsca na skórze.
Jak powstają? Produkcja melaniny jest naturalną ochroną skóry przed promieniowaniem UV. Kiedy nasza skóra jest narażona na działanie promieni UV dochodzi do zwiększonej produkcji melaniny, która ma chronić skórę przed uszkodzeniami. Wówczas zmienia ona swój kolor (tak właśnie się opalamy). Jeśli jednak nie stosujemy odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej lub dochodzi do nadmiernej ekspozycji na intensywne promieniowanie, może dojść do miejscowego gromadzenia się melaniny. Tak właśnie powstają przebarwienia posłoneczne.
PRZEBARWIENIA POTRĄDZIKOWE
Najczęściej są to ciemne plamy pojawiające się w tym miejscach skóry, w których był lub jest obecny stan zapalny związany z trądzikiem. One również powstają pod wpływem działania promieni UV. Skóra ze zmianami trądzikowymi często posiada aktywne lub wygaszone stany zapalne, które również powodują nadmierną produkcję melaniny, by w sposób naturalny chronić skórę. Tak powstają przebarwienia potrądzikowe.
PRZEBARWIENIA HORMONALNE
Ten rodzaj przebarwień często objawia się brązowymi plamami w górnej części twarzy (tak zwana ostuda). Co ciekawe, mogą pojawić się nagle i tak samo nagle zniknąć. Jeśli są to przebarwienia hormonalne powstałe w okresie ciąży, często ustępują po urodzeniu dziecka, gdy poziom hormonów matki wraca do normy. Na skórze twarzy może jednak pozostać tak zwana pigmentacja resztkowa, utrzymująca się znacznie dłużej.
Jak powstają przebarwienia hormonalne? Zmiany hormonalne w organizmie zwiększają poziom wrażliwości komórek barwnikowych zwanych melanocytami. Te w wyniku ekspozycji skóry na działanie promieni UV zaczynają produkować zwiększoną ilość melaniny.
PRZEBARWIENIA ZWIĄZANE Z WIEKIEM (tak zwane PLAMY STARCZE)
Objawiają się ciemnymi i wyraźnie odgraniczonymi od skóry plamkami, które najczęściej pojawiają się na skroniach i na dłoniach. Powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieni UV przez wiele lat bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.
PRZEBARWIENIA GENETYCZNE
Do przebarwień genetycznych należą między innymi piegi. Ich powstawanie jest uwarunkowane predyspozycjami genetycznymi.
Do pozostałych rodzajów przebarwień należą między innymi przebarwienia pourazowe (np. powstałe w wyniku oparzenia, niewłaściwego leczenia rany) czy przebarwienia chemiczne (powstałe w wyniku reakcji fotouczuleniowych na wskutek działania substancji zawartych w niektórych lekach bądź kosmetykach).
Redukcja przebarwień a składniki aktywne
Jeśli przebarwienia wystąpią na naszej skórze, zwykle zależy nam na tym, by się ich pozbyć. Dzięki odpowiednim dobranym składnikom aktywnym w pielęgnacji mamy szansę na znaczną redukcję ich widoczności. Jakie składniki aktywne mogą okazać się bardzo pomocne?
Witamina C to kwas askorbinowy. Oprócz tego, że jest jedną z witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, okazuje się, że jest również jednym z najpopularniejszych składników aktywnych dzięki swojemu oddziaływaniu na skórę. Jakiemu?
- Antyoksydacja- witamina C jest silnym antyoksydantem, czyli ma zdolność zwalczania wolnych rodników, które mogą doprowadzić do wystąpienia stresu oksydacyjnego znacznie przyśpieszającego procesy starzenia zachodzące w skórze. Dzięki temu witamina C działa przeciwzmarszczkowo i przeciwstarzeniowo.
- Produkcja kolagenu- witamina C uczestniczy w produkcji kolagenu, który jest jednym z białek budulcowych skóry. Dzięki temu przyśpiesza procesy regeneracyjne skóry, poprawiając jej gładkość i jędrność.
- Wyrównanie kolorytu skóry- witamina C jest jednym z głównych składników aktywnych używanych w redukcji przebarwień i ujednolicaniu kolorytu skóry.
- Blask- witamina C nadaje skórze blasku, sprawiając, że skóra jest promienista i wygląda świeżo oraz zdrowo.
NIACYNAMID
Niacynamid to pochodna witaminy B3. Jak działa na skórę?
- Rozjaśnianie przebarwień i zapobieganie ich powstawaniu- hamuje wytwarzanie przez skórę melaniny, jak również wykazuje właściwości wspomagające redukcję plam pigmentacyjnych,
- Antyoksydacja- podobnie jak witamina C jest jednym z antyoksydantów, dlatego wykazuje również działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe,
- Normalizowanie pracy gruczołów łojowych- dzięki temu zmniejsza się widoczność porów, zaskórników.
KWAS SALICYLOWY
Kwas salicylowy jest jednym z kwasów BHA (beta-hydrokwasów). Znany jest między innymi ze swojej zdolności przenikania w głębsze warstwy naskórka, działania złuszczającego martwy naskórek (a więc wspierającego wyrównanie kolorytu skóry i redukcji przebarwień), redukcji zaskórników i zwężania porów (dzięki oczyszczaniu gruczołów łojowych), regulacji ilości wydzielanego sebum.
RETINOL
Retinol to pochodna witaminy A. Znany jest między innymi ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych, regulacji ilości wydzielanego sebum, zdolności redukcji przebarwień (hamuje niewłaściwe gromadzenie się melanocytów i wykazuje właściwości złuszczające).
Redukcja przebarwień – pielęgnacja skóry twarzy: WITAMINA C!
W procesie redukcji przebarwień bardzo istotną kwestią jest wybór produktów pielęgnacyjnych zawierających składniki aktywne, które będą tę redukcję intensywnie wspierać. Jednym z takich składników jest Witamina C. Jakie kosmetyki warto wybrać?
KROK 1.: OCZYSZCZANIE TWARZY
Dokładne oczyszczenie skóry twarzy jest niezwykle ważnym krokiem w każdej pielęgnacji twarzy: porannej i wieczornej. Niezależnie od tego, czy danego dnia nosiliśmy makijaż, czy nie, musimy pamiętać, że na skórze twarzy gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń. Musimy więc usunąć z niej nie tylko makijaż, ale użyte wcześniej produkty pielęgnacyjne, zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska (np. metale ciężkie, pyłki, kurz, roztocza). To działanie pozwala nie tylko odpowiednio przygotować skórę twarzy na kolejne etapy pielęgnacji, ale również wpływa na wsparcie prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej (link do nowego artykułu).
Płyn micelarny z witaminą C Garnier Skin Naturals to wyjątkowy płyn micelarny, który pozwala na delikatne, ale skuteczne usunięcie ze skóry twarzy wszelkich zanieczyszczeń. W swojej formule posiada Witaminę Cg (pochodną Witaminy C), dzięki której skóra pozostaje pełna blasku i zrewitalizowana.
Emulsja do mycia twarzy z witaminą C Garnier Vitamin C to wyjątkowy cleanser stworzony z myślą o skórze o nierównomiernym kolorycie. W swojej formule oprócz Witaminy Cg (pochodnej witaminy C) zawiera nawilżającą glicerynę. Nie tylko wspomaga redukcję przebarwień, ale również chroni barierę hydrolipidową skóry i posiada neutralne dla niej pH.
KROK 2.: SERUM Z WITAMINĄ C
Jako kolejny krok w codziennej pielęgnacji wspomagającej redukcję przebarwień będzie serum do twarzy z witaminą C- na dzień lub na noc, w zależności od czasu naszej rutyny pielęgnacyjnej. Serum to kosmetyk do zadań specjalnych, ponieważ najczęściej zawiera zdecydowanie wyższe stężenia składników aktywnych niż inne rodzaje produktów pielęgnacyjnych.
Serum na przebarwienia z Witaminą C Garnier Vitamin C w swojej formule oprócz Witaminy C posiada niacynamid i kwas salicylowy, tworząc tym samym wyjątkowe trio składników aktywnych znanych ze skutecznego wspierania redukcji przebarwień różnego pochodzenia. Nie tylko redukuje przebarwienia, ale również pozostawia skórę pełną naturalnego blasku.
Podczas wieczornej pielęgnacji twarzy warto sięgnąć po serum z witaminą C na noc Garnier Vitamin C. W swojej formule posiada najwyższą w linii koncentrację 10% czystej Witaminy C naturalnego pochodzenia. Oprócz niej znajduje się tam również kwas hialuronowy znany ze swoich właściwości intensywnie nawilżających.
KROK 3.: KREM DO TWARZY Z WITAMINĄ C
Po dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy i użyciu serum, warto sięgnąć po krem z witaminą C, który również dostarczy jej odpowiednich składników aktywnych, ale również zadziała okluzyjnie, wzmacniając działanie serum.
Krem do twarzy z witaminą C Garnier Vitamin C to lekki krem-żel, który w swojej formule oprócz Witaminy Cg zawiera również ekstrakt z cytryny. Jego lekka konsystencja łatwo się rozprowadza i błyskawicznie wchłania. Jest kremem, który nie tylko wesprze redukcję przebarwień, ale również głęboko nawilża, pozostawiając skórę bardziej wypoczętą i jędrną.
Krem SPF50+ - ochrona przeciwsłoneczna a redukcja przebarwień
Niezwykle istotnym elementem w codziennej pielęgnacji twarzy jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. To właśnie promienie UV pochodzące z promieni słonecznych są najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień, nawet jeśli te są przebarwieniami hormonalnymi czy trądzikowymi. Dlatego właśnie codzienne użycie kremu z filtrem SPF50 lub wyższym SPF50+ jest nie tylko ochroną skóry twarzy przed powstawaniem przebarwień, ale również przed pogłębianiem się tych, które już mamy.
Jaki krem SPF50 wybrać?
Krem SPF50+ z witaminą C Niewidoczny Fluid UV Garnier Vitamin C to lekki, niewidoczny krem o konsystencji fluidu, który w swojej formule zawiera bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną SPF50+, Witaminę Cg (forfmę witaminy C), wygładzające peptydy oraz kwas hialuronowy. To wyjątkowy produkt, który nie tylko chroni przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, ale również wspiera redukcję przebarwień i nadaje skórze zdrowego blasku i gładkości.
Rozświetlający krem SPF50+ Garnier Vitamin C to rozświetlająca wersja UV Fluidu, która w swojej formule oprócz SPF50+ i Witaminy C zawiera pigmenty mineralne, które natychmiast rozświetlają skórę i nadają jej blasku.