Plastry na pryszcze – jak działają, jak ich używać?
Niedoskonałości pojawiające się na skórze twarzy mogą dotyczyć każdego, bez względu na płeć i wiek. Choć pierwszym skojarzeniem z nimi jest wiek nastoletni, przyczyn ich powstawania może być wiele. Często zależy nam na tym, by pozbyć się ich naprawdę szybko. Właśnie w tym celu powstały plastry na niedoskonałości. Czy są jednak w stanie pozbyć się pryszczy w kilka godzin? Jak działają, jak ich używać i w jaki sposób możemy zapobiegać powstawaniu nowych niedoskonałości?
Spis treści:
Pryszcze – czym są i skąd się biorą?
Plastry na pryszcze – czym są?
Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy?
Pryszcze na twarzy – czego unikać?
Pryszcze – czym są i skąd się biorą?
Przed nami ważne spotkanie, na które długo czekamy, a dzień przed nim na skórze twarzy pojawia się widoczna niedoskonałość, która sprawia nam dyskomfort – chyba każdy z nas spotkał się z taką sytuacją. Choć potocznie wszystkie nazywamy pryszczami, w dużym uproszczeniu są to różnego rodzaju niedoskonałości. Wśród nich wyróżniamy między innymi:
- Zaskórniki otwarte, czyli charakterystyczne czarne kropki. Najczęściej obserwujemy je na skórze nosa, jednak mogą również pojawiać się w innych okolicach twarzy – na brodzie, czole, policzkach, w okolicach ust. Czarny kolor zaskórników otwartych wynika z procesów utleniania sebum w kontakcie z powietrzem. To oznacza również, że w przypadku tego rodzaju zaskórników istnieje ryzyko powstawania stanów zapalnych i ich przekształcania się w wypryski, a nawet torbiele. Zaskórniki otwarte są bezbolesne.
- Zaskórniki zamknięte tak jak w przypadku zaskórników otwartych są zmianami, które nie wiążą się z dolegliwościami bólowymi. Jak wyglądają? To drobne, białe grudki, których trudno się pozbyć. Powstają w procesie zatykania się ujść gruczołów łojowych poprzez gromadzenie się w nich warstwy rogowej naskórka.
- Grudki to zmiany, które mają wypukły kształt. Nieco trudniej jest je zamaskować, a niektóre z nich mogą być bolesne.
- Krosty swoim wyglądem przypominają grudki, ale w odróżnieniu do nich są wypełnione treścią ropną. To sprawia, że mogą być bolesne i powodować nie tylko dyskomfort estetyczny. To one najczęściej są wyciskane, natomiast robienie tego w zaciszu domowym może pozostawić blizny.

Jakie są najczęstsze przyczyny pojawiania się wyprysków i niedoskonałości na skórze naszej twarzy?
- Nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy, czyli pielęgnacja twarzy z nieodpowiednio dobranymi produktami kosmetycznymi do rodzaju i potrzeb naszej skóry. Nieodpowiednie dbanie o skórę twarzy to również nieregularność, niedostateczne oczyszczanie skóry twarzy, używanie zbyt ciężkich formuł, pomijanie kwestii złuszczania martwego naskórka, osuszanie twarzy nieświeżym ręcznikiem.
- Zaburzenia i zmiany hormonalne – gospodarka hormonalna ma ogromny wpływ na nasz organizm, w tym również na naszą skórę. Zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, ciążą, cyklem menstruacyjnym, ale również chorobami endokrynologiczne to również okoliczności, które mogą prowadzić do wzmożonego powstawania zmian skórnych w postaci niedoskonałości.
- Reakcje alergiczne – czasami skóra w kontakcie z alergenem w reakcji obronnej produkuje nadmierną ilość sebum. Wówczas zwiększa się ryzyko pojawiania się na skórze twarzy różnego rodzaju niedoskonałości.
- Niewłaściwa dieta, w której znajduje się zbyt dużo soli, cukru oraz wysoko przetworzonej żywności bez niezbędnych witamin, minerałów, błonnika.
- Stres – w sytuacjach stresujących w naszym organizmie dochodzi do nadmiernej produkcji kortyzolu nazywanego również „hormonem stresu”. Jest to hormon, który przy przewlekłym stresie sprzyja powstawaniu na skórze stanów zapalnych.
- Czynniki zewnętrzne – skóra twarzy jest najbardziej wyeksponowaną na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych częścią naszej skóry. Jakie to są czynniki? Zarówno różnego rodzaju zanieczyszczenia środowiska (pyły i metale ciężkie pochodzące ze smogu i spalin), pestycydy, pyłki roślin, ale również kurz, roztocza i różnego rodzaju patogeny (grzyby, bakterie i wirusy).
- Zaburzona bariera hydrolipidowa, która w dużym stopniu jest odpowiedzialna za prawidłowe reakcje obronne naszej skóry. Jeśli doszło do jej naruszenia, skóra jest bardziej podatna na przesuszenia i powstawanie różnego rodzaju niedoskonałości.
- Niektóre choroby mogą również sprzyjać powstawaniu niedoskonałości. Wśród nich są również choroby o podłożu hormonalnym.
- Używki takie jak alkohol czy tytoń.
Plastry na pryszcze – czym są?
Plastry na niedoskonałości Garnier Pure Active to produkt kosmetyczny do zadań specjalnych. Zostały stworzone z myślą o tych, którzy chcą pozbyć się widocznej niedoskonałości w zaledwie 8 godzin!*

W opakowaniu znajdują się aż 22 plastry o dwóch rozmiarach: 10 mm oraz 12 mm, by móc możliwie jak najlepiej dostosować je do niedoskonałości, których chcemy się szybko pozbyć. Zostały stworzone w technologii hydrokoloidowej, czyli po ich przyklejeniu, tworzą warstwę ochronną, pomagając jednocześnie w wyciąganiu i absorbowaniu płynu oraz zanieczyszczeń z niedoskonałości. Dzięki temu działają precyzyjnie, miejscowo, widocznie zmniejszając zmianę. Redukują niedoskonałość w 8 godzin bez konieczności wyciskania. Nie zostawiają widocznych śladów po użytkowaniu.
Co jeszcze je wyróżnia? Są ultracienkie i niewidoczne, dzięki czemu możemy ich użyć w każdym momencie, nie zwracając dodatkowej uwagi na niedoskonałości.
Są bardzo proste w aplikacji, bowiem wystarczy jedynie dobrać odpowiedni rozmiar plastra, rozerwać blister i na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy nakładamy plaster bezpośrednio na pryszcza. Plaster usuwamy po 8 godzinach.
Plastry są najskuteczniejsze w przypadku dojrzałych niedoskonałości, czyli takich z białą lub żółtą główką.
*Badania kliniczne dotyczące średnicy i objętości niedoskonałości po jednym użyciu.
Jak zapobiegać powstawaniu pryszczy?
Podstawą zapobiegania powstawaniu niedoskonałości jest odpowiednia rutyna pielęgnacyjna. Co to właściwie znaczy?
- Rutyna pielęgnacyjna dobrana do rodzaju i indywidualnych potrzeb naszej skóry. Jeśli mamy skórę suchą, warto oprzeć swoją rutynę na składnikach nawilżających i kojących. Warto przy tym pamiętać, że nawilżenia potrzebuje absolutnie każdy rodzaj skóry- w tym również mieszana i tłusta. Jeśli nasza skóra produkuje zbyt duże ilości sebum, wówczas warto postawić na składniki, które wspomagają regulację ilości wydzielanego sebum. Jeśli na naszej skórze widoczne są przebarwienia, wówczas wskazane będą formuły z niacynamidem, melasylem czy witaminą C.
- Regularna rutyna pielęgnacyjna zawierająca wszystkie niezbędne kroki. Nawet jeśli w swojej pielęgnacji stawiamy na minimalizm, zadbajmy o to, by w naszej porannej i wieczornej pielęgnacji skóry twarzy postawić na niezbędne i odpowiednio skoncentrowane składniki aktywne.
- Pielęgnacja skóry twarzy uwzględniająca czynniki zewnętrzne mogące negatywnie wpływać na naszą skórę. Do takich czynników należą między innymi promienie UVA i UVB, które mogą przyspieszyć procesy starzeniowe skóry, wysuszać ją i prowadzić do powstawania przebarwień różnego pochodzenia.
Jakie produkty do pielęgnacji twarzy polecamy, jeśli nasza skóra ma skłonność do powstawania niedoskonałości?
OCZYSZCZANIE SKÓRY TWARZY:
● Płyn micelarny do skóry wrażliwej Garnier Skin Naturals 3w1, czyli kultowy płyn micelarny stworzony z myślą o każdego rodzaju skórze. Nie tylko delikatnie, a zarazem skutecznie usuwa makijaż, ale dokładnie oczyszcza skórę twarzy i koi ją. Pozostawia skórę czystą, odświeżoną.
- Emulsja do oczyszczania twarzy Garnier Pure Active to wyjątkowo łagodna i skuteczna emulsja do oczyszczania skóry twarzy. W swojej formule zawiera między innymi ceramidy, które wspierają funkcjonowanie naturalnej bariery ochronnej skóry, glinkę, która dokładnie usuwa nadmiar brudu, sebum i zanieczyszczenia z powierzchni skóry oraz znany z właściwości nawilżających kwas hialuronowy. Emulsja jest przyjazna dla mikrobiomu i hipoalergiczna.
- Nawilżający żel do mycia twarzy Garnier Hyaluronic Aloe, który w swojej formule posiada dwa nawilżające składniki, czyli kwas hialuronowy oraz ekstrakt z aloesu.
- Oczyszczający płyn micelarny w żelu Garnier Czysta Skóra, który w swojej formule oprócz miceli posiada dwa składniki znane z właściwości oczyszczających oraz redukujących niedoskonałości, czyli węgiel i kwas salicylowy.
SERUM NA NIEDOSKONAŁOŚCI
Serum na niedoskonałości Garnier Skin Naturals to wyjątkowe serum stworzone z myślą o redukcji niedoskonałości. Można je stosować zarówno na całą skórę twarzy, jak również punktowo, bezpośrednio na niedoskonałości. W swojej 4% formule zawiera między innymi:
- Kwas AHA znany z właściwości złuszczających oraz wygładzających,
- Kwas BHA znany z właściwości redukowania niedoskonałości oraz zwężania porów,
- Niacynamid znany między innymi z właściwości wspierania redukcji niedoskonałości, zapewniających skórze ukojenie i przywrócenie komfortu,
- Węgiel, czyli składnik pochodzenia naturalnego znany z właściwości oczyszczających oraz matujących skórę.
Serum redukuje niedoskonałości i przebarwienia, wygładza, koi skórę oraz ją matowi. To sprawia, że idealnie sprawdzi się w przypadku osób posiadających skórę tłustą i mieszaną, zmniejszając ryzyko powstawania niedoskonałości oraz redukcji tych, które pojawiły się już na skórze.
KREM DO TWARZY
Każdy rodzaj skóry wymaga odpowiedniego nawilżenia. To ono wspiera prawidłowe działanie bariery hydrolipidowej, tym samym wspierając procesy regeneracyjne, łagodzi skórę, zapewnia jej odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, sprawia, że ta jest gładka i elastyczna.
Bardzo uniwersalną propozycją jest krem nawilżający Garnier Hyaluronic Aloe Jelly. Charakteryzuje się niezwykle lekką konsystencją, która szybko się wchłania. W swojej formule zawiera trzy składniki znane z właściwości nawilżających, czyli kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu oraz glicerynę. Sprawia, że skóra jest nie tylko nawilżona, ale również ukojona.
Niezwykle istotnym elementem jest również ochrona skóry twarzy przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. W tym celu polecamy nasze wyjątkowe UV Fluidy Garnier Vitamin C:
- Niewidoczny krem SPF50 Garnier Vitamin C SPF50+ to niewidoczny, lekki fluid z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. W swojej formule zawiera między innymi witaminę Cg, peptydy i kwas hialuronowy. To krem, który został stworzony z myślą o ochronie przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, ale również wsparciu redukcji przebarwień oraz odpowiednim nawilżeniu skóry twarzy.
- Rozświetlający krem SPF50 Garnier Vitamin C SPF50+, który w swojej formule oprócz witaminy Cg posiada filtr SPF60+ oraz pigmenty mineralne, które natychmiast po nałożeniu na skórę rozświetlają ją i nadają jej blasku.
PRODUKTY PRZEZNACZONE DO STOSOWANIA MIEJSCOWEGO
Jeśli borykamy się z zaskórnikami, możemy również sięgnąć po sztyft na zaskórniki Garnier Czysta Skóra. To wygodna formuła wzbogacona aktywnym węglem i złuszczającymi drobinkami. Pomaga dokładnie oczyścić skórę, wyraźnie redukuje widoczne zaskórniki, odblokowuje pory i wygładza skórę. Jak go użyć? Wystarczy nanieść go na zwilżoną skórę twarzy (w szczególności na strefę T, czyli nos, czoło oraz brodę.

Pryszcze na twarzy – czego unikać?
Jeśli na swojej skórze zauważymy niedoskonałości, z pewnością w pierwszych odruchu za wszelką cenę będziemy chcieli pozbyć się ich za pomocą mechanicznego wyciśnięcia. Warto jednak pamiętać, że nie należy wyciskać zmian pojawiających się na skórze, ponieważ ryzykujemy w ten sposób nie tylko powstaniem blizny, ale również zaostrzeniem się stanu zapalnego.
Jeżeli posiadamy skórę skłonną do powstawania niedoskonałości, warto pamiętać o tym, by:
- Zadbać o redukcję stresu oraz odpowiednią długość oraz jakość snu.
- Postawić na odpowiednio zbilansowane posiłki bogate w witaminy, minerały, składniki odżywcze, błonnik.
- Nie pomijać rutyny pielęgnacyjnej i wykonywać ją regularnie, pamiętając jednocześnie, że kluczem do dalszych etapów jest odpowiednie oczyszczenie skóry twarzy rano i wieczorem.
- Regularnie zmieniać ręczniki oraz pościel. Warto do osuszania skóry twarzy przeznaczyć osobny ręcznik.
- W przypadku niepokojących nas niedoskonałości, nasilenia się ich występowania, udać się do dermatologa.
- Chronić skórę twarzy przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB poprzez użycie kremów z filtrem SPF50 lub większym.