AdobeStock 350697937 1920x336 AdobeStock 350697937 768x428

Kwas hialuronowy na twarz - właściwości, zastosowanie

Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych składników aktywnych używanych między innymi w produktach do pielęgnacji skóry twarzy. Choć jest substancją, która naturalnie występuje w naszym organizmie, z wiekiem jego poziom spada. Jaki to ma wpływ na wygląd i strukturę naszej skóry? Jakie właściwości ma kwas hialuronowy, kiedy warto po niego sięgnąć i jak działa na skórę? Z jakimi składnikami można go łączyć i czy jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery?

Spis treści:

Czym jest kwas hialuronowy?

Rodzaje kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy na twarz – właściwości

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Kwas hialuronowy – efekty

Oczyszczanie twarzy i kwas hialuronowy

Serum z kwasem hialuronowym

Krem z kwasem hialuronowym

Maska z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy – z czym można łączyć?

Kwas hialuronowy: o czym jeszcze warto pamiętać?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest polisacharydem, czyli cukrem złożonym. Występuje on naturalnie w naszym organizmie, jednak jego poziom zaczyna spadać po 25. roku życia. Znamy go również jako Hyaluronic Acid (HA), chociaż w organizmie występuje głównie w postaci soli sodowej Sodium Hyaluronate Wykorzystywany jest w produktach do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, w produktach do pielęgnacji włosów, w medycynie estetycznej.

Po raz pierwszy kwas hialuronowy został wyizolowany w 1934 roku przed dwóch amerykańskich naukowców – Karla Meyera i Johna Palmersa. Na początku lat 80. XX wieku zaczęto stosować go w medycynie estetycznej oraz kosmetologii jako substancję wypełniającą, która poprawia owal twarzy, przywraca skórze jędrność oraz zapewnia jej właściwe nawilżenie.1

W naszym organizmie występuje między innymi macierzy komórkowej skóry właściwe, w mazi stawowej, tkance łącznej oraz stanowi jeden z elementów budulcowych ściany naczyń krwionośnych i ciała szklistego oka.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy może mieć różną masę cząsteczkową i to od niej zależy między innymi to, czy działa na powierzchni skóry, czy wnika w jej głąb. Zwykle w produktach kosmetycznych występuje więcej niż jeden rodzaj cząsteczki. Najczęściej wyróżniamy:

  • wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy – ten rodzaj kwasu hialuronowego działa na powierzchni naskórka, utrzymuje się na niej jako lekka warstwa, która między innymi chroni skórę przed odparowaniem wody oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych;
  • średniocząsteczkowy kwas hialuronowy – posiada między innymi natychmiastowe, jednak krótkotrwałe działanie nawilżające najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka; zwiększa przenikalność innych składników aktywnych w recepturze,
  • małocząsteczkowy kwas hialuronowy – kwas hialuronowy o bardzo małej cząsteczce, który między innymi pomaga ograniczyć działanie wolnych rodników, ujędrnia i dotlenia skórę, przenikając w jej głąb, nawilża ją i wspiera procesy regeneracyjne oraz transport innych składników aktywnych.

Przez wzgląd na formy kwasu hialuronowego występującego w produktach kosmetycznych, dzielimy go m.in. na:

  • Hialuronian Sodu (INCI: Sodium Hyaluronate) – jest to forma soli kwasu hialuronowego, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Ma zdolność przenikania w głąb naskórka, dzięki czemu intensywnie go nawilża;
  • Acetylowany Hialuronian Sodu (INCI: Sodium Acetylated Hyaluronate) – rodzaj kwasu hialuronowego, który ma zdolność do osadzania się na powierzchni skóry, dzięki czemu chroni ją przed nadmierną utratą wody poprzez jej parowanie;
  • Hydrolizowany kwas hialuronowy (INCI: Hydrolyzed Hyaluronic Acid) – to kwas hialuronowy o małej masie cząsteczkowej. Ma zdolność do wspomagania procesów regeneracyjnych skóry, poprawiające prawidłowe działanie bariery hydrolipidowej, a najmniejsze cząsteczki mają zdolność wypełniania zmarszczek i działania przeciwstarzeniowego.

Kwas hialuronowy na twarz – właściwości

Dlaczego kwas hialuronowy stał się jednym z najpopularniejszych składników aktywnych w produktach kosmetycznych? Dzieje się tak między innymi dzięki szerokiemu spektrum jego oddziaływania na skórę. Jakie więc pełni funkcje i jakie ma właściwości?

  • WŁAŚCIWOŚCI NAWILŻAJĄCE
  • ZDOLNOŚĆ DO WIĄZANIA WODY Z OTOCZENIA
  • ZAPOBIEGANIE NADMIERNEJ UTRACIE WODY PRZEZ NASKÓREK
  • OPÓŹNIANIE PROCESÓW STARZENIA
  • ZWIĘKSZENIE JĘDRNOŚCI I NAPIĘCIA SKÓRY
  • POPRAWA STRUKTURY SKÓRY I JEJ GŁADKOŚCI
  • WSPARCIE PROCESÓW REGENERACYJNYCH
  • ZDOLNOŚĆ DO REDUKCJI DROBNYCH ZMARSZCZEK
  • WSPARCIE PRAWIDŁOWEGO DZIAŁANIA BARIERY HYDROLIPIDOWEJ SKÓRY
  • WSPARCIE REDUKCJI PODRAŻNIEŃ I STANÓW ZAPALNYCH SKÓRY

Kwas hialuronowy – dla kogo?

Każdy rodzaj skóry potrzebuje odpowiedniego nawilżenia, szczególnie przez wzgląd na spadek ilości kwasu hialuronowego w organizmie wraz z wiekiem. Tak więc nie tylko cera sucha, ale również mieszana i tłusta mają wspólny mianownik- potrzebę nawilżenia. Odpowiadając w prosty sposób – z założenia kwas hialuronowy jest składnikiem aktywnym dla każdego.

kobieta podczas rutyny pielęgnacyjnej

Ze względu na to, że kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, jego stosowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Należy jednak pamiętać, że kwas hialuronowy jest jednym ze składników produktów kosmetycznych, więc inne jego składniki w przypadku skóry bardzo wrażliwej i alergicznej do takich reakcji mogą doprowadzić. Może również do nich dojść, gdy stosujemy produkt w sposób nieprawidłowy.

Kwas hialuronowy – efekty

To, jakie efekty przyniesie stosowanie danego produktu kosmetycznego zależy od wielu czynników, między innymi od systematyczności, sposobu używania produktu, tego, z czym go łączymy, w jaki sposób przygotowujemy skórę do rutyny pielęgnacyjnej oraz wielu innych czynników związanych z naszym trybem życia, np. z długotrwałym stresem.

Jakie jednak efekty może przynieść właściwie dobrana rutyna pielęgnacyjna, w której składnikiem jest kwas hialuronowy? Należą do nich między innymi:

  • nawilżenie skóry twarzy,
  • poprawa jędrności i elastyczności skóry,
  • redukcja drobnych zmarszczek,
  • przyśpieszenie procesów regeneracji skóry.

Warto wspomnieć, że kwas hialuronowy jest również używany w medycynie estetycznej (wypełnianie zmarszczek, modelowanie owalu twarzy), w ortopedii, dermatologii, okulistyce czy ginekologii. Wówczas podawany jest przez wyspecjalizowanego lekarza po uprzedniej konsultacji.

Oczyszczanie twarzy i kwas hialuronowy

Prawidłowe oczyszczenie skóry twarzy powinno być pierwszym etapem każdej rutyny pielęgnacyjnej. Dlaczego jest tak istotne? Przede wszystkim pozwala na usunięcie zanieczyszczeń ze skóry twarzy – nie tylko resztek makijażu, ale również różnego rodzaju zanieczyszczeń środowiskowych (metale ciężkie ze smogu i spalin, pyłki roślin mogące wywoływać reakcje alergiczne), kurzu, roztoczy, sebum czy resztek produktów pielęgnacyjnych i filtrów przeciwsłonecznych.

Właściwe oczyszczenie skóry twarzy ro również przygotowanie jej do przyjęcia składników aktywnych z produktów pielęgnacyjnych, złuszczanie martwego naskórka, stymulacja skóry, utrzymanie prawidłowego pH skóry twarzy. Możemy oczyścić skórę w jednym etapie, używając płynu micelarnego lub zastosować metodę dwuetapowego oczyszczania.

Jakie produkty do oczyszczania skóry twarzy polecamy?

Płyn micelarny z kwasem hialuronowym Garnier Hyaluronic Aloe to płyn micelarny stworzony z myślą o każdym rodzaju skóry twarzy, w szczególności o skórze suchej i pozbawionej sprężystości. W swojej formule oprócz kwasu hialuronowego zawiera ekstrakt z aloesu, czyli kolejny składnik znany ze swoich właściwości nawilżających. Szybko i skutecznie usuwa makijaż bez zbędnego pocierania skóry, przywraca skórze sprężystość poprzez jej nawilżenie.

 

Emulsja do oczyszczania twarzy z kwasem hialuronowym Garnier Hydrating Deep Cleanser to wyjątkowy, łagodny, a zarazem skuteczny sposób na oczyszczenie każdego rodzaju skóry. Może być stosowana samodzielnie lub jako drugi produkt w dwuetapowym oczyszczaniu twarzy. W swojej formule oprócz kwasu hialuronowego zawiera między innymi ceramidy wspierające prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej, glinkę, która między innymi usuwa nadmiar brudu, oleju, sebum i zanieczyszczeń. Emulsja jest przyjazna dla mikrobiomu skóry, hipoalergiczna, bardzo delikatna. Nie tylko skutecznie oczyszcza, ale koi, wygładza oraz nawilża skórę twarzy.

 

 

Serum z kwasem hialuronowym

Serum do twarzy to wyjątkowy rodzaj produktu kosmetycznego, który charakteryzuje się największą koncentracją składników aktywnych wśród produktów do domowej pielęgnacji skóry twarzy. Dlatego właśnie warto włączyć je do swojej codziennej rutyny i użyć go tuż po dokładnym oczyszczeniu.

Jakie serum do twarzy polecamy?

Serum z kwasem hialuronowym Garnier Hyaluronic Aloe Super Serum to wyjątkowe serum, które w swojej formule oprócz 3% kwasu hialuronowego zawiera między innymi dwa inne, znane z właściwości nawilżających składniki: glicerynę oraz ekstrakt z aloesu. Sprawia, że skóra staje się intensywnie nawilżona, ujędrniona, sprężysta, elastyczna i odświeżona. To serum, które nawilża do 10 warstw w głąb naskórka.*

 

*Górne warstwy naskórka

Serum przeciwzmarszczkowe z kwasem hialuronowym Garnier Skin Naturals 2w1 to serum przeciwzmarszczkowe w kremie. Jego silnie skoncentrowana 20% formuła zawiera między innymi kwas hialuronowy oraz olejek z lawendy znany z właściwości regenerujących. Efekty?

  • Po 1 użyciu: skóra jest wypełniona nawilżeniem i jakby uniesiona*.
  • Po 7 dniach: drobne linie są zredukowane**.
  • Po 28 dniach: 89% kobiet potwierdza widocznie gładszą i bardziej jędrną skórę*.

*Samoocena, 55 kobiet

**Test kliniczny, 43 kobiety

Krem z kwasem hialuronowym

Do swojej rutyny pielęgnacyjnej jako kolejny krok po oczyszczaniu i serum do twarzy warto włączyć nawilżający krem do twarzy z kwasem hialuronowym. Jakie produkty polecamy?

Krem z kwasem hialuronowym Garnier Hyaluronic Aloe Jelly to lekki krem nawilżający to wyjątkowy krem do twarzy o przyjemnej, żelowej konsystencji. Może być stosowany zarówno jako krem, jak i jako maska do twarzy. W swojej formule oprócz kwasu hialuronowego zawiera organiczny ekstrakt z aloesu. Dzięki temu połączeniu skóra jest doskonale nawilżona i ukojona. Krem szybko się wchłania i doskonale nadaje się pod makijaż.

Nawilżający krem do twarzy Garnier Hyaluronic Aloe to krem, który został stworzony z myślą o szczególnych potrzebach skóry suchej. Ma nieco inną konsystencję, niż poprzednia propozycja, jednak nadal szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. W swojej formule zawiera między innymi kwas hialuronowy oraz ekstrakt z aloesu. Cera jest wyraźnie bardziej nawilżona, odżywiona, ukojona. Pomaga zredukować uczucie dyskomfortu związanego z jej przesuszeniem oraz wspomaga łagodzenie podrażnień. Skóra jest nawilżona nawet do 48 godzin*.

*Test instrumentalny, 24 kobiety

Żel-krem wygładzający Garnier Hyaluronic Rose to krem do twarzy, który w swojej formule zawiera kwas hialuronowy oraz wodę różaną znaną ze swoich właściwości kojących. Ma lekką formułę, która szybko się wchłania, pozostawiając skórę nawilżoną i bardziej promienną.

Krem nawilżający na noc Garnier Hyaluronic Aloe Jelly to kremowo-żelowa formuła, w której znajdują się między innymi kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu oraz olejek arganowy. Intensywnie nawilża skórę nawet do 48 godzin.* Sprawia, że skóra jest nawilżona oraz zregenerowana.

 

*Test instrumentalny

 

Maska z kwasem hialuronowym

Maska do twarzy to produkt kosmetyczny, którego możemy używać w zależności od potrzeb naszej skóry. Maski nawilżające są produktem, którego można używać częściej, niż np. maski złuszczające. Maski z kwasem hialuronowym przeznaczone są do każdego rodzaju skóry. Jakie polecamy?

Maska do twarzy z kwasem hialuronowym Garnier Hyaluronic Cryo Jelly to maska w płachcie na tkaninie o żelowej teksturze. W swojej formule zawiera między innymi kwas hialuronowy i ekstrakt z ogórka. Dzięki hydrożelowej technologii daje efekt chłodzenia do -7°C, dzięki czemu niemal natychmiast zobaczymy efekty. Jak działa? Odświeża skórę, sprawia, że cera jest bardziej sprężysta, worki i cienie pod oczami wyraźnie zredukowane. Redukuje również oznaki zmęczenia skóry.

Nawilżająca maska do twarzy Ganier Hydra Bomb to produkt stworzony z myślą o suchej, a nawet odwodnionej skórze. W jej formule oprócz kwasu hialuronowego znajduje się ekstrakt z granata. Doskonale nawilża, odżywia i wygładza skórę, wyraźnie dodaje skórze blasku, widocznie odświeża skórę.

Nawilżająca maska na tkaninie Garnier Hyaluronic Aloe Serum to maska stworzona o skórze, która potrzebuje natychmiastowego nawilżenia. W swojej formule oprócz kwasu hialuronowego zawiera ekstrakt z aloesu. Natychmiast rewitalizuje skórę twarzy i przynosi efekt ukojonej, nawilżonej skóry twarzy.

Maska do twarzy na noc Garnier Hydra Bomb to maska do twarzy, w której formule znajdziemy między innymi kwas hialuronow, wodę morską oraz wodę bławatkową. Intensywnie nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Czy maskę na noc zostawiamy na skórze twarzy na całą noc? Absolutnie nie- to maska przeznaczona do wieczornej pielęgnacji, którą pozostawiamy na skórze twarzy na 15 minut.

Kwas hialuronowy – z czym można łączyć?

W większości sytuacji można go bezpiecznie łączyć z innymi składnikami aktywnymi. Należy jednak pamiętać, że warto zwrócić uwagę również na pozostałe składniki zawarte w formułach naszych kosmetyków i upewnić się, że je również możemy ze sobą połączyć w trakcie jednej rutyny pielęgnacyjnej. Możemy więc co do zasady jednocześnie łączyć kwas hialuronowy z witaminą C, niacynamidem, kwasem salicylowym, a nawet retinoidami.

Kwas hialuronowy: o czym jeszcze warto pamiętać?

  • Kwas hialuronowy jest składnikiem aktywnym, którego możemy używać codziennie. Warto włączyć go do pielęgnacji, zarówno porannej, jak i wieczornej. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, w tym również skóry tłustej czy skłonnej do trądziku, wrażliwej.
  • Kwas hialuronowy warto włączyć również w pielęgnacji skóry ciała czy włosów. Warto bowiem pamiętać nie tylko o odpowiednim nawilżeniu skóry twarzy, ale również całego ciała, natomiast kwas hialuronowy w produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów sprawia, że te stają się lśniące, mniej się puszą, mają większą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Kiedy włączyć do pielęgnacji kwas hialuronowy? Biorąc pod uwagę, że jego poziom w naszym organizmie zaczyna spadać od około 25. roku życia, możemy włączyć go do pielęgnacji skóry wcześniej. Możemy również zdecydować się na produkty z kwasem hialuronowym, gdy zauważymy zmiany takie jak większa skłonność do przesuszania się skóry, większą skłonność do podrażnień, matowienie skóry, utrata jędrności, pojawianie się drobnych zmarszczek.
  • Niezależnie od tego, jak wygląda nasza rutyna pielęgnacyjna, warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej skóry twarzy. Dlaczego? To właśnie skóra twarzy jest najbardziej wyeksponowana na szkodliwe działanie promieni UV, niezależnie od panującej aury. Do tego szkodliwego działania należą między innymi przyśpieszenie procesów starzenia się skóry, przyśpieszanie jej wysuszania. 

Bibliografia: 

1. A. Olejnik, J. Gościańska, I.Nowak, Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, CHEMIK 2012, 66, 2, 129-135