AdobeStock 464535086 1920x336 AdobeStock 464535086 768x428

Jak pozbyć się pryszczy? Skąd się biorą wypryski?

Niedoskonałości pojawiające się na skórze twarzy bardzo często powodują dyskomfort i przez to negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Potocznie nazywane pryszczami, mogą przybierać różne formy – zaskórników, grudek, krost czy podskórnych gulek. Czym więc właściwie są pryszcze, co może być ich przyczyną i czy istnieją sposoby na pozbycie się ich?

Spis treści:

Pryszcze na twarzy – skąd się biorą?

Pryszcze na twarzy – rodzaje niedoskonałości

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami

Jak szybko pozbyć się pryszcza – plastry na niedoskonałości

Pryszcze na twarzy – czego unikać?


Pryszcze na twarzy – skąd się biorą?

Pojawienie się niedoskonałości na skórze twarzy zna każdy z nas. Nawet jeśli prawidło podchodzimy do codziennej rutyny pielęgnacyjnej, istnieje mnóstwo czynników niezależnych od nas, które mogą sprawić, że na skórze pojawi się pryszcz. Do najczęstszych przyczyn pojawiania się niedoskonałości należą między innymi:

  • Trądzik

Jedną z przyczyn pojawiania się na skórze różnego rodzaju zmian jest trądzik. Trądzik to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób skórnych dotykających ludzi w różnym wieku. Niezależnie od przyczyn wystąpienia samego trądziku, zmiany skórne powstają w wyniku wydzielania się zbyt dużej ilości sebum, które w nadmiarze zapycha kanaliki gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Jeśli dodatkowo dochodzi do namnażania się różnego rodzaju bakterii, powstaje stan zapalny, który prowadzi do powstawania krost, grudek, guzków a nawet torbieli łojotokowych.

  • Zmiany hormonalne

Wszelkiego rodzaju zmiany hormonalne zachodzące w naszym organizmie mogą powodować powstawanie niedoskonałości na skórze. Dzieje się tak głównie wówczas, gdy zmiany hormonalne prowadzą do zwiększonej produkcji sebum.

  • Nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy

Pod hasłem „nieodpowiedniej pielęgnacji” mogącej doprowadzić do powstawania na skórze wyprysków, wiąże się przynajmniej kilka czynników. Może to się wiązać z nieodpowiednim doborem produktów pielęgnacyjnych do rodzaju naszej skóry, używaniem zbyt ciężkich formuł, produktów kosmetycznych z nieodpowiednimi dla naszej skóry składami i źle dobranymi składnikami aktywnymi. Do powstawania niedoskonałości może również przyczynić się nieodpowiednie złuszczanie martwego naskórka lub całkowite pomijanie tego etapu w rutynie pielęgnacyjnej. Dodatkowo niewłaściwe oczyszczanie skóry twarzy, osuszanie jej długo nie zmienianym ręcznikiem również mogą prowadzić do powstawania pryszczy na twarzy.

  • Reakcje alergiczne

Do powstawania niedoskonałości na twarzy może dojść również w wyniku kontaktu skóry z alergenem i jej reakcji obronnej. Często jest to wyprysk kontaktowy (wysypka kontaktowa), którą należy zgłosić się do lekarza dermatologa.

  • Niewłaściwa dieta

Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu pryszczy jest również spożywanie nieodpowiednio zbilansowanej diety, szczególnie tej bogatej w tłuszcze i cukry proste.

  • Stres

Takie czynniki jak długotrwały stres czy niewłaściwa higiena snu również przyczyniają się do powstawania niedoskonałości. W naszym przemęczonym i zestresowanym organizmie wydziela się kortyzol, potocznie nazywany hormonem stresu. Choć jego biologicznym zadaniem jest obdarowanie nas zdolnościami ochronnymi, tak niekorzystnie wpływa na skórę, przyczyniając się do powstawania i zaostrzania stanów zapalnych.

  • Czynniki zewnętrzne

Do powstawania niepożądanych zmian na skórze mogą również prowadzić czynniki zewnętrzne takie jak między innymi zanieczyszczenia środowiskowe (metale ciężkie i pyły ze spalin oraz smogu, różnego rodzaju pestycydy, pyłki roślin).

  • Zaburzona bariera hydrolipidowa

Zaburzona bariera hydrolipidowa to stan, który sprzyja powstawaniu na skórze twarzy różnego rodzaju niedoskonałości. Do jej naruszenia może dojść na przykład w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry, niewłaściwej pielęgnacji skóry twarzy. Wśród czynników sprzyjających powstawaniu pryszczy na skórze twarzy wymienia się również niektóre choroby przewlekłe mogą dawać objawy związane ze skórą i włosami, niektóre używki takie jak alkohol czy tytoń, nieodpowiednią ilość spożywanej dziennie wody, błędy związane z higieną (regularna wymiana ręczników czy pościeli).

Pryszcze na twarzy – rodzaje niedoskonałości

Niedoskonałości pojawiające się na naszej skórze twarzy często potocznie nazywamy „pryszczami”, niezależnie od tego, jaki rodzaj zmian reprezentują. Przyjrzyjmy się jednak bliżej niedoskonałościom najczęściej pojawiającym się na skórze twarzy, wśród których należy wyróżnić:

  • Zaskórniki otwarte

Objawiają się charakterystycznymi , czarnymi kropkami. Najczęściej pojawiają się w okolicach nosa, choć mogą występować również na brodzie, policzkach, czole i innych okolicach skóry twarzy. Są jednymi z najczęściej występujących niedoskonałości. Ich czarny kolor bierze się z procesów utleniania sebum w kontakcie z powietrzem, dlatego nie należy ich lekceważyć, ponieważ wraz z utlenionym sebum występuje ryzyko stanu zapalnego, a tym samym przekształcenia się zaskórników otwartych w wypryski, krosty, a nawet torbiele.

  • Zaskórniki zamknięte

Zaskórniki zamknięte objawiają się w postaci drobnych, bezbolesnych, białych grudek. Powstają w wyniku zatkania się ujścia gruczołów łojowych i nagromadzenia się w nich warstwy rogowej naskórka.

  • Grudki

Grudki to inaczej wykwity, które wyróżniają się swoim wypukłym kształtem, co sprawia, że trudniej jest je zamaskować. Niektóre z nich mogą charakteryzować się bolesnością.

  • Krosty

Krosty przypominają swoim wyglądem grudki, jednak najważniejszą różnicą jest to, że są wypełnione treścią ropną. Mogą powodować większy dyskomfort, a tym samym jeszcze większą chęć szybkiego pozbycia się ich poprzez mechaniczne wyciśnięcie, czego jednak lepiej nie robić w przypadku każdej z niedoskonałości. Takim działaniem zwiększamy ryzyko powstania trudnej do usunięcia blizny.

Jak więc widzimy, to, co potocznie nazywamy „pryszczami” może przybrać zupełnie różne formy i mieć zupełnie inną przyczynę. To, co łączy wszystkie niedoskonałości to fakt, że do skutecznego pozbycia się ich, które nie pozostawi śladów na skórze, niezbędna będzie cierpliwość i dobranie odpowiednich produktów kosmetycznych.

Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami

Punktem wyjścia nie tylko do pozbycia się niedoskonałości, ale również do zapobiegania ich powstawaniu jest odpowiednio dobrana i przeprowadzana rutyna pielęgnacyjna. Aby móc dobrać do niej właściwe produkty, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie potrzeby ma skóra z niedoskonałościami lub skóra ze skłonnością do powstawania niedoskonałości?

  • Prawidłowe i głębokie oczyszczanie skóry twarzy z uwzględnieniem usunięcia nadmiaru sebum.;
  • Dobór produktów wspierających normalizowanie ilości wydzielanego sebum.
  • Ukojenie, wyciszenie i odpowiednie nawilżenie skóry twarzy.
  • Dobór produktów, które nie będą powodować ryzyka zaostrzenia stanów zapalnych skóry.
  • Obecność składników aktywnych, które wesprą nas w walce z widocznymi niedoskonałościami.
  • Wsparcie prawidłowego funkcjonowania bariery hydrolipidowej, a jeśli ta jest naruszona, wsparcie jej odbudowy.

Jaką więc rutynę pielęgnacyjną polecamy?

KROK 1.: OCZYSZCZANIE SKÓRY TWARZY

To niezwykle istotny, w zasadzie najważniejszy element skutecznej pielęgnacji każdego rodzaju skóry, nie tylko tej z niedoskonałościami. To nie tylko sposób na usunięcie makijażu, ale przede wszystkim pozbycie się z powierzchni skóry wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń (zanieczyszczenia środowiskowe, roztocza, kurz, patogeny), resztek kosmetyków pielęgnacyjnych i filtrów SPF, nadmiaru sebum. To również odpowiednie przygotowanie skóry na przyjęcie składników aktywnych pochodzących z naszej rutyny pielęgnacyjnej.

Co polecamy do oczyszczania skóry twarzy osobom borykającym się z niedoskonałościami lub posiadającym skórę skłonną do niedoskonałości?

Płyn micelarny to doskonały sposób na skuteczne i zarazem delikatne oczyszczenie skóry twarzy.

 

Garnier Skin Naturals 3w1 to płyn micelarny, który umożliwia delikatnie oczyszczenie skóry, kojąc skórę skłonną do podrażnień. Jego delikatna formuła i zaawansowana technologia miceli usuwają z twarzy pozostałości kosmetyków i zanieczyszczenia gromadzące się w ciągu dnia bez konieczności pocierania. Jest bezzapachowy, hipoalergiczny, testowany dermatologicznie i okulistycznie – wszystko to w trosce o wrażliwą skórę twarzy. Efekt? Skóra jest oczyszczona, odświeżona oraz ukojona.

  • Oczyszczający płyn micelarny w żelu Garnier Czysta Skóra to produkt, który został stworzony z myślą o tych, którzy borykają się z niedoskonałościami. W swojej formule posiada między innymi węgiel i kwas salicylowy, czyli składniki znane ze swoich właściwości detoksykujących i wspierających walkę z niedoskonałościami. Odblokowuje pory, redukuje zaskórniki i niedoskonałości.

Emulsja oczyszczająca Garnier Pure Active to wyjątkowy, łagodny, ale zarazem skuteczny sposób na dokładne oczyszczenie każdego rodzaju skóry, w tym skóry z niedoskonałościami. W swojej formule zawiera między innymi:

  • Ceramidy – lipidy, które również wchodzą w skład bariery hydrolipidowej skóry, zabezpieczają ją przed utratą wody, szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, wzmacniając jej funkcje ochronne;
  • Glinkę – naturalny, niezwykle chłonny składnik, który pomaga skutecznie usunąć nadmiar brudu, sebum i zanieczyszczeń ze skóry;
  • Kwas hialuronowy – składnik aktywny znany ze swoich właściwości nawilżających.

Emulsji Garnier Pure Active można używać samodzielnie lub jako kolejny etap dwuetapowego oczyszczania twarzy, np. po wstępnym oczyszczeniu płynem micelarnym. Jest przyjazna dla mikrobiomu, hipoalergiczna i niezwykle delikatna.

 

KROK 2.: SERUM DO TWARZY

Serum do twarzy to wyjątkowy produkt kosmetyczny o największej koncentracji składników aktywnych wśród produktów pielęgnacyjnych przeznaczonych do użytku domowego. Jakie serum do pielęgnacji skóry skłonnej do niedoskonałości polecamy?

Serum to można stosować na dwa sposoby – na całą twarz lub punktowo na niedoskonałości. Efekty?

Potwierdzona skuteczność*

- natychmiast po pierwszym użyciu skóra jest widocznie gładsza i zmatowiona

- po 7 dniach stosowania struktura skóry jest widocznie bardziej jednolita, a jej koloryt wyrównany

- po 28 dniach niedoskonałości, zaskórniki i zaczerwienienia są widocznie zredukowane a pory widocznie zmniejszone.

Serum redukuje niedoskonałości, wspomaga regulację ilości wydzielanego sebum, wygładza i koi.

 

*Test konsumencki, 155 ochotników;

- niacynamid znany ze swoich właściwości wspomagających walkę z przebarwieniami i innymi niedoskonałościami skóry,

- witaminę Cg, czyli pochodną witaminy C znaną między innymi ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych, rozświetlających i antyoksydacyjnych,

- kwas salicylowy znany ze swoich właściwości wspierających prawidłowe złuszczanie naskórka, redukujących zaskórniki, zmniejszających widoczność porów i wspierających regulację ilości wydzielanego sebum

- Melasyl , czyli składnik aktywny stworzony przez L’Oréal, na którego badania poświęcono aż 18 lat, znany ze swoich właściwości wspierających redukcję przebarwień oraz zmniejszających ryzyko powstawania nowych.

  • Serum nawilżające Garnier Hyaluronic Aloe Super Serum, czyli nawilżające serum z kwasem hialuronowym, ekstraktem z aloesu oraz gliceryną. Dlaczego serum nawilżające? Ponieważ każda skóra, niezależnie, czy jest skórą suchą, mieszaną, tłustą, wrażliwą czy skórą borykającą się z niedoskonałościami, potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Tym samym również wsparcia właściwego działania bariery hydrolipidowej.
 

KROK 3.: KREM DO TWARZY

Trzecim krokiem pielęgnacyjnym jest krem do twarzy. Tak, jak w przypadku serum, warto zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry twarzy, ale równie istotna jest jej odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Jakie kremy do twarzy polecamy?

  • Krem do twarzy SPF 50 Garnier Vitamin C SPF50+, czyli niewidoczny, lekki fluid, który w swojej formule zawiera między innymi witaminę Cg znaną z właściwości antyoksydacyjnych i wspierających walkę z przebarwieniami, wygładzające skórę peptydy, kwas hialuronowy znany ze swoich właściwości nawilżających. Oprócz tego krem posiada filtr SPF50+, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UVA oraz UVB. Dzięki temu skóra jest bardziej promienna, odpowiednio chroniona, jednocześnie pełna naturalnego blasku.
  • Rozświetlający krem do twarzy SPF50 Garnier Vitamin C SPF50+ to kolejny lekki fluid, który w swojej formule oprócz witaminy Cg i filtrów przeciwsłonecznych SPF50+ zawiera pigmenty mineralne, które dopasowują się do różnych typów i odcieni skóry, natychmiast ją rozświetlając i dodając jej blasku.
  • Nawilżający krem do twarzy Garnier Hyaluronic Aloe Jelly to krem do twarzy o lekkiej konsystencji, który w swojej formule zawiera trzy składniki znane ze swoich właściwości nawilżających: kwas hialuronowy, glicerynę oraz ekstrakt z aloesu. Doskonale sprawdzi się przy każdego rodzaju skórze, w tym skórze z niedoskonałościami, wspierając prawidłowe działanie bariery hydrolipidowej dzięki odpowiedniemu nawilżeniu skóry twarzy.

Jak szybko pozbyć się pryszcza – plastry na niedoskonałości

Prawidłowo skomponowana i regularna rutyna pielęgnacyjna to jedno. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nagle na naszej skórze pojawia się pryszcz, którego chcemy się szybko pozbyć. Czeka nas ważne spotkanie, randka, a może po prostu przeszkadza nam na tyle, że mamy potrzebę szybkiego i skutecznego pozbycia się wyprysku. Co wówczas możemy zrobić?

Wówczas z pomocą przychodzą plastry na niedoskonałości Garnier Pure Active. Czym są? To hydrokoloidowe plastry na pryszcze dostępne w dwóch rozmiarach tak, byśmy mogli dopasować plaster do wielkości niedoskonałości, której chcemy się pozbyć. To plastry do zadań specjalnych, które redukują wypryski w zaledwie 8 godzin* bez ich wyciskania i pozostawiania po nich widocznych śladów. W opakowaniu znajdują się plastry o rozmiarach 10mm oraz 12mm. Co warto o nich wiedzieć?

 

Przede wszystkim są one:

  • ultracienkie i niewidoczne na skórze,
  • posiadają technologię hydrokoloidową, czyli tworzą niewidoczną warstwę ochronną, pomagając w wyciąganiu i absorbowaniu płynu oraz zanieczyszczeń z niedoskonałości,
  • proste w użyciu – wystarczy przykleić plaster na oczyszczoną i osuszoną skórę twarzy, bezpośrednio na niedoskonałość,
  • nie pozostawiające śladów po użyciu.

*Badanie kliniczne dotyczące średnicy i objętości niedoskonałości po jednym użyciu

Pryszcze na twarzy – czego unikać?

Wiemy już, jakie czynniki mogą mieć wpływ na powstawanie na skórze twarzy różnego rodzaju niedoskonałości. Czego więc należy unikać?

  • Niewłaściwa dieta, czyli dieta bogata w wysoko przetworzone produkty bogate w cukier i tłuszcz. Dieta powinna być bogata w witaminy, cynk oraz błonnik. Warto również pamiętać o odpowiednim poziomie nawodnienia.
  • Przewlekły stres, nieodpowiednia długość oraz jakość snu to czynniki, które sprzyjają powstawaniu i zaostrzaniu stanów zapalnych na skórze. Jeśli więc mamy taką możliwość, warto ograniczyć czynniki, które podnoszą poziom stresu. Warto również znaleźć czas i sposób na odpowiedni relaks.
  • Niewłaściwie dobrane produkty pielęgnacyjne, w szczególności zaś należy unikać produktów pielęgnacyjnych niewiadomego pochodzenia, które nie zostały opatrzone odpowiednimi badaniami. Warto również przyjrzeć się dokładnie potrzebom swojej skóry twarzy, by móc wybrać takie produkty, które będą mieć w swoich formułach składniki aktywne odpowiadające tym potrzebom.
  • Niewłaściwa higiena- warto pamiętać o regularnej wymianie pościeli i ręczników. Zaleca się posiadanie osobnego ręcznika do osuszania skóry twarzy lub korzystanie z jednorazowych ręczników papierowych. Tym samym ograniczamy kontakt skóry twarzy z powierzchniami, na których mogą namnażać się bakterie.
  • Jeśli stan naszej skóry widocznie się pogorszył i niepokoi nas, z pewnością w takiej sytuacji warto udać się do lekarza dermatologa, który zbada przyczyny występowania nadmiernej ilości wyprysków oraz dobierze odpowiednie leczenie.