AdobeStock 347524053 1920x336 AdobeStock 347524053 768x428

Jak pozbyć się zmarszczek? Starzenie się skóry- jak zapobiegać?

Zmarszczki to naturalny objaw starzenia się skóry. Mogą pojawiać się stosunkowo wcześnie, ponieważ już po 25. roku życia. Istnieje szereg czynników, które mogą przyśpieszać nie tylko ich powstawanie, ale również utrwalanie. Jak im zapobiegać, na co warto zwrócić uwagę, czego unikać i jakie składniki aktywne warto wdrożyć do swojej codziennej pielęgnacji, by opóźnić procesy starzeniowe zachodzące w skórze?

Spis treści:

Czym są zmarszczki?

Jakie czynniki mają wpływ na powstawanie i utrwalanie zmarszczek?

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki na czole

Zmarszczki pod oczami

Zmarszczki wokół ust

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa – składniki aktywne

Oczyszczanie skóry twarzy

Serum do twarzy – serum z witaminą C, serum z kwasem hialuronowym

Krem do twarzy – krem do twarzy z Witaminą C, krem z kwasem hialuronowym

Ochrona przeciwsłoneczna SPF50 w walce ze starzeniem się skóry



Czym są zmarszczki?

Zmarszczki to widoczne zagłębianie w skórze. Mogą przybierać różne formy- większych lub mniejszych linii, fałdek lub bruzd, w zależności od miejsca ich powstania i głębokości. Wraz z wiekiem w skórze zaczyna ubywać kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za odpowiedni poziom nawilżenia skóry czy elastyny i kolagenu, czyli białek budulcowych, które są odpowiedzialne za elastyczność, jędrność i gładkość skóry.

 

Jakie czynniki mają wpływ na powstawanie i utrwalanie zmarszczek?

Naturalne procesy starzeniowe i zanikanie poziomu białek czy kwasu hialuronowego to jedno. Czym innym są natomiast czynniki zewnętrzne, które mają realny wpływ na przyśpieszenie starzenia skóry, powstawanie zmarszczek i znacznie szybsze ich utrwalanie. Do najważniejszych czynników, które mogą właśnie w taki sposób oddziaływać należą między innymi:

A dokładniej promienie UV. Szacuje się, że to właśnie promieniowanie UV aż w 80% przyśpiesza starzenie się skóry i jest główną przyczyną tak zwanego fotostarzenia skóry. Promieniowanie słoneczne docierające do skóry pozbawionej odpowiedniej ochrony nie tylko przyśpiesza procesy starzeniowe, ale również ma wpływ na jej przesuszanie, zmiany struktury, powstawanie przebarwień skórnych, poparzenia słoneczne, a nawet nowotwory skóry.

  • Stres

Podczas długotrwałego odczuwania stresu może dojść między innymi do naruszenia bariery hydrolipidowej skóry. Ta z kolei staje się wówczas bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, zwiększa się jej podatność na powstawanie stanów zapalnych, a zmniejsza jędrność i elastyczność. Znacznie częściej dochodzi do przesuszeń.

  • Zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz

Skóra jest najbardziej wyeksponowanym na działanie czynników zewnętrznych organem człowieka. Niektóre z nich są dla niej szkodliwe i mogą znacznie przyśpieszać procesy starzenia, a co za tym idzie pojawienie się zmarszczek. Należą do nich między innymi pyły i metale ciężkie pochodzące ze spalin i smogu, kurz, roztocza, pyłki roślin mogące wywoływać reakcje alergiczne, pozostałości produktów pielęgnacyjnych (np. kremów, filtrów SPF), resztki makijażu.

  • Niewłaściwa dieta

Dieta, która jest pozbawiona zbilansowanych składników odżywczych, witamin i minerałów również będzie mieć wpływ na kondycję skóry.

 

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki ze względu na źródło ich powstania dzielimy na:

  • ZMARSZCZKI MIMICZNE

Zmarszczki mimiczne, jak sama ich nazwa wskazuje, są związane z mimiką, czyli ekspresją twarzy. Tylko w ciągu jednego dnia dochodzi do wielokrotnych skurczów mięśni twarzy (nawet do 15 tysięcy dziennie). Są związane z mówieniem, marszczeniem czoła, mrużeniem oczu, uśmiechaniem się i wieloma innymi rodzajami ekspresji służących do wyrażania emocji lub wykonywania określonych czynności (mówienie, picie, jedzenie).

Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już po 25. roku życia. Co ciekawe, początkowo pojawiają się i znikają tuż po zakończeniu ekspresji, na przykład uśmiechamy się, w okolicach ust pojawiają się zmarszczki, które znikają, gdy przestaniemy się uśmiechać. Po czasie, wraz z ubytkiem kwasu hialuronowego i białek budulcowych, niektóre z nich zaczynają zostawać na dłużej i pogłębiają się.

  • ZMARSZCZKI POSŁONECZNE

Ten rodzaj zmarszczek powstaje w wyniku fotostarzenia się skóry, kiedy to promienie UV sprawiają, że skóra przesusza się, więc dochodzi do powstawania i utrwalania się zmarszczek. Promienie słoneczne uszkadzają również struktury kolagenu w skórze, więc ta staje się mniej jędrna i elastyczna. Zmarszczki posłoneczne często powstają na skórze twarzy, dekoltu, szyi i mogą towarzyszyć im przebarwienia (link do nowego artykułu) posłoneczne.

  • ZMARSZCZKI GRAWITACYJNE

Nazwa tego rodzaju zmarszczek wskazuje na działanie grawitacji, które ma udział w ich tworzeniu i utrwalaniu się- tak w istocie jest. Skóra, która zaczyna tracić kwas hialuronowy, elastynę i kolagen, które tworzą swego rodzaju „rusztowanie dla skóry” staje się podatna różnego rodzaju deformacjom i zaczyna wiotczeć, rozciągać się pod własnym ciężarem.

  • ZMARSZCZKI SENNE

To wszelkiego rodzaju zmarszczki, odgniecenia na skórze, które powstają między innymi na skórze twarzy w trakcie snu. To, w jakim miejscu się pojawią, zależy od pozycji, w której śpimy czy poduszki, której używamy. Wygładzają się w ciągu dnia, natomiast z wiekiem mają coraz większą tendencję do utrwalania się. Jeśli dojdzie do ich utrwalenia, wówczas mamy do czynienia ze ZMARSZCZKAMI STATYCZNYMI.

  • ZMARSZCZKI ATROFICZNE

Jest to rodzaj zmarszczek, które powstają w wyniku zaniku tkanek, który nazywamy atrofią. Może on wynikać z nagłego spadku poziomu estrogenów (hormonów) podczas menopauzy. Skóra traci elastyczność, mogą zapadać się policzki, a na skórze pojawiać nowe bruzdy, które będą ulegać szybszemu utrwalaniu się.

 

Zmarszczki na czole

 

Zmarszczki pojawiające się na czole bardzo często są zmarszczkami mimicznymi powstającymi na wskutek działania mięśnia czołowego. Pracuje on, kiedy unosimy brwi, marszczymy brwi lub czoło. Na ich kształt oraz tempo powstawania mają również wpływ czynniki zewnętrzne czy genetyczne. Do najczęściej spotykanych zmarszczek na czole należą:

  • LWIA ZMARSZCZKA

Lwia zmarszczka to równoległe, pionowe bruzdy, które ciągną się od nasady nosa, kończąc się między brwiami lub tuż ponad nimi. Początkowo ich pojawienie się jest chwilowe i wynika z ekspresji twarzy, natomiast z wiekiem mają tendencję do utrwalania się.

  • POZIOME ZMARSZCZKI

One również powstają w wyniku mimiki, w szczególności, kiedy ktoś patrzy w górę, unosi brwi. One również znikają po ustąpieniu ekspresji, ale wraz z upływem czasu zaczynają mieć tendencje do utrwalania się i przybierania charakteru zmarszczek stałych.

 

Zmarszczki pod oczami

Skóra pod oczami i w okolicy oczu zdecydowanie różni się od pozostałych obszarów skóry twarzy. Dlaczego? Jest od nich cieńsza (ma tylko pół milimetra grubości), niemal nie posiada gruczołów łojowych (dlatego ma tendencje do szybszego przesuszania), zawiera niewielkie ilości białek strukturalnych. To wszystko sprawia, że zmarszczki w okolicy oczu mogą pojawiać się szybciej od pozostałych i jeszcze szybciej się utrwalać. Do najbardziej charakterystycznych należą:

  • KURZE ŁAPKI

Czy jest ktoś, kto o nich nie słyszał? Charakterystyczne kurze łapki to linie, które pojawiają się w zewnętrznych kącikach oczu i rozchodzą się na zewnątrz. One również powstają w wyniku ekspresji twarzy (uśmiechanie się, mrużenie oczu).

 

  • ZMARSZCZKI W DOLINIE ŁEZ

Dolina łez to obszar pod okiem, po którym spływają łzy i właśnie od tego wzięła swoją nazwę. Zmarszczki, które tam powstają to zwykle głęboka zmarszczka, która biegnie od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka.

 

Zmarszczki wokół ust

Okolice ust to taki obszar, który jest bardzo aktywny mimicznie. Co to oznacza? Gdy mówimy, śpiewamy, jemy, pijemy, skóra wokół ust nieustannie pracuje, a jej mięśnie się kurczą i rozkurczają na zmianę. Większość powstających w okolicy ust zmarszczek jest więc zmarszczkami mimicznymi, a więc początkowo znikają i skóra powraca do poprzedniego stanu, natomiast z wiekiem możemy zauważyć ich utrwalanie się. Do najbardziej charakterystycznych zmarszczek wokół ust należą:

  • BRUZDY NOSOWO-WARGOWE

Są to zmarszczki, które biegną od kącika nosa w kierunku kącików ust. Zaczynają się utrwalać wraz z opadaniem skóry policzków- wówczas stają się coraz bardziej widoczne.

 

  • ZMARSZCZKI PALACZA

Choć są do zmarszczki charakterystyczne dla osób palących, mogą powstać również w wyniku składania ust w „dziubek” czy picia przez słomkę. To drobne, pionowe linie pojawiające się nad górną wargą.

  • FAŁDKI MARIONETKI (ZMARSZCZKI MARIONETKI)

Tak nazywamy zmarszczki przebiegające od kącików ust w dół (w kierunku brody).

 

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa – składniki aktywne

Czy więc jesteśmy skazani na pojawianie się i utrwalanie zmarszczek wraz z wiekiem i nie możemy w żaden sposób wpłynąć na ten proces? Możemy za pomocą odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy opóźnić procesy starzenia czy utrwalania się zmarszczek. Kluczowe będzie dobranie odpowiednich składników aktywnych, których będziemy regularnie używać w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Jakie składniki aktywne wspomogą nasze działania w opóźnieniu powstawania i utrwalania zmarszczek na skórze twarzy?

  • KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Niestety jego poziom z wiekiem zaczyna spadać, dlatego tak istotne jest dostarczanie go skórze z zewnątrz. To wyjątkowy składnik znany ze swoich właściwości nawilżających, regulujących odpowiedni poziom nawilżenia w skórze, dzięki czemu skóra dłużej pozostaje jędrna i elastyczna. Dodatkowo wpływa na produkcję białek strukturalnych (elastyny i kolagenu), dzięki czemu nie tylko dba o to, by skóra nie była przesuszona, ale wspiera ją w walce z oznakami starzenia.

  • WITAMINA C

Witamina C, czyli kwas askorbinowy nazywana jest witaminą młodości. Uczestniczy w produkcji kolagenu, dzięki czemu przyczynia się do wygładzenia zmarszczek, jest silnym antyoksydantem, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo. Dodatkowo wspomaga walkę z przebarwieniami, wyrównuje kolory skóry, nadaje skórze zdrowego blasku.

  • NIACYNAMID

Niacynamid, czyli pochodna witaminy B3 to kolejny składnik aktywny, który doskonale sprawdzi się w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Znany jest między innymi z takich właściwości jak działanie antyoksydacyjne, a więc przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe, wspomaganie prawidłowego funkcjonowania i odbudowy bariery hydrolipidowej, normalizowanie pracy gruczołów łojowych.

Oprócz tych składników działanie przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe będzie mieć każdy nawilżający składnik aktywny (np. ekstrakt z aloesu, gliceryna),ceramidy.

 

Oczyszczanie skóry twarzy

Podstawowym krokiem każdej rutyny pielęgnacyjnej jest dokładne oczyszczanie twarzy. Resztki makijażu, zanieczyszczenia pochodzące z zewnątrz gromadzące się na skórze są jedną z głównym przyczyn przyśpieszenia procesów starzeniowych skóry, a co za tym idzie- pojawienia się zmarszczek.

Po co warto sięgnąć, by odpowiednio oczyścić skórę twarzy?

 

Emulsja do mycia twarzy Garnier Pure Active Hydrating Deep Cleanser to absolutnie wyjątkowy produkt, który będzie odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, w tym skóry wrażliwej. Jego formuła została skomponowana tak, by wspomagać prawidłowe funkcjonowanie bariery hydrolipidowej skóry, nawilżać skórę twarzy i minimalizować wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Zawiera między innymi:

  • Ceramidy, czyli sfingolipidy, które naturalnie wchodzą w skład bariery hydrolipidowej skóry. Charakteryzują się działaniem nawilżającym, zabezpieczaniem skóry przed nadmierną utratą wody oraz wspieraniem funkcji ochronnych skóry.
  • Kwas hialuronowy, czyli składnik aktywny znany ze swoich właściwości nawilżających.
  • Glinkę, która jest naturalnym, niezwykle chłonnym składnikiem pomagającym usunąć z powierzchni skóry wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.
  • Emulsja do mycia twarzy Pure Active jest hipoalergiczna i przyjazna dla mikrobiomu skóry.

Aby dokładnie oczyścić skórę twarzy warto sięgnąć po płyn micelarny, który możemy użyć zarówno samodzielnie, jak i jako element dwuetapowego oczyszczania twarzy.

 

 

  • Płyn micelarny 3w1 to płyn micelarny, który sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry, w tym przy skórze wrażliwej. Nie tylko dokładnie oczyści twarz, ale pozostawi ją odświeżoną i ukojoną.
  • Płyn micelarny z witaminą C to płyn micelarny stworzony z myślą o każdym rodzaju skóry, w tym skóry matowej i zmęczonej. Będzie stanowić doskonały pierwszy krok pielęgnacji, w której królować będzie Witamina C.
  • Płyn micelarny z kwasem hialuronowym to płyn micelarny, który w swojej formule zawiera aż dwa składniki nawilżające, dlatego doskonale sprawdzi się przy każdym rodzaju cery, w tym cerze pozbawionej sprężystości i suchej.
  • Dwufazowy płyn micelarny z olejkiem arganowym to płyn micelarny, który poradzi sobie nawet z wodoodpornym makijażem.

Najważniejsze jest to, by dobrać produkt oczyszczający do indywidualnych potrzeb naszej skóry i pamiętać o oczyszczaniu twarzy dwa razy dziennie: podczas porannej i wieczornej pielęgnacji twarzy. To niezwykle istotny krok w kontekście zapobiegania powstawaniu zmarszczek i utrwalania się ich. To również pięknie wyglądająca i pełna blasku skóra każdego dnia!

 

Serum do twarzy – serum z witaminą C, serum z kwasem hialuronowym

Serum do twarzy to wyjątkowy produkt kosmetyczny, który zawiera największą koncentrację składników aktywnych. Jego konsystencja sprawia, że szybko się wchłania, jest prosty w aplikacji i stanowi idealny drugi po oczyszczaniu twarzy krok w każdej pielęgnacji.

Jakie serum do twarzy wybrać?

 

Serum z witaminą C na dzień Garnier Vitamin C to wyjątkowe serum na przebarwienia, które w swojej formule zawiera nie tylko Witaminę C, ale również niacynamid i kwas salicylowy. Jego 3,5% formuła oparta jest o czysty kwas askorbinowy. Serum sprawia, że skóra nie tylko wygląda na bardziej jednolitą i gładszą, ale przebarwienia stają się wyraźnie zredukowane! Dodatkowo Witamina C wspiera naszą skórę swoim działaniem aktyoksydacyjnym.

 

 

Serum z witaminą C na noc zawiera najwyższą w serii, bo aż 10% koncentrację czystej witaminy C oraz kwas hialuronowy. Dzięki temu rozświetla i nawilża zmęczoną skórę, gdy ta regeneruje się w trakcie nocy. Pozostawia ją gładką, jędrną, wyraźnie wypoczętą a po 2 miesiącach stosowania klinicznie potwierdzone rezultaty wskazały na redukcję drobnych linii i przebarwień.*

*Test kliniczny, serum aplikowane wieczorem

  • SERUM Z KWASEM HIALURONOWYM

Odpowiednie nawilżanie skóry twarzy to jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji, która ma na celu zachowanie jędrności i sprężystości skóry oraz wsparcie prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej skóry. Właśnie dlatego warto sięgnąć po serum z kwasem hialuronowym Hyaluronic Aloe, które w swojej formule zawiera aż trzech bohaterów nawilżenia: kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu i glicerynę.

Serum nawilżające Hyaluronic Aloe można stosować rano i wieczorem. Pozostawia ono skórę intensywnie nawilżoną, sprężystą, ujędrnioną, elastyczną i odświeżoną.

Krem do twarzy – krem do twarzy z Witaminą C, krem z kwasem hialuronowym

Kolejnym krokiem pielęgnacji jest nałożenie na skórę twarzy odpowiednio dobranego kremu. Aby skóra możliwie jak najdłużej zachowała swoją jędrność, elastyczność, warto sięgnąć po sprawdzone formuły z odpowiednio dobranymi składnikami aktywnymi.

Krem do twarzy z witaminą C (https://www.garnier.pl/pielegnacja-twarzy/krem-na-dzien/krem-rozswietlajacy-z-witamina-c) to krem rozświetlający, który w swojej formule zawiera Witaminę Cg oraz ekstrakt z cytryny. Krem sprawia, że skóra już po jednym użyciu jest nawilżona na 24 godziny** i bardziej jędrna. Po dłuższym stosowaniu staje się gładsza, świetlista i bardziej napięta, a drobne linie są zredukowane.***

**Samoocena, 52 kobiety

***Test kliniczny, 40 kobiet

Krem do twarzy z kwasem hialuronowym Garnier Hyaluronic Aloe Jelly to krem o niezwykle lekkiej konsystencji, który w swojej formule zawiera kwas hialuronowy i ekstrakt z aloesu, które sprawiają, że skóra jest nie tylko intensywnie nawilżona, ale również ukojona i sprężysta.

Ochrona przeciwsłoneczna SPF50 w walce ze starzeniem się skóry

Niezwykle istotnym elementem pielęgnacji, która ma na celu przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna skóry twarzy przez cały rok. Dlaczego? Niezależnie od panującej na zewnątrz aury, czy mamy gorące lato, czy może już zaczęła się jesień, promienie UV i tak docierają do powierzchni ziemi. Jak wiemy, ich działanie znacznie przyśpiesza procesy starzenia, powoduje powstawanie przebarwień i zmarszczek oraz sprzyja ich szybszemu utrwalaniu. Dlatego tak ważne jest to, by na co dzień stosować krem z filtrem SPF. Specjaliści polecają SPF50 lub wyższy SPF50+, które najskuteczniej chronią skórę przed działaniem promieni UVA i UVB.

Jaki produkt z SPF50 wybrać?

 

Krem do twarzy SPF50+ (https://www.garnier.pl/pielegnacja-twarzy/krem-na-dzien/vitamin-c-fluid-spf50) Niewidoczny Fluid UV Garnier Vitamin C to niezwykle lekki krem SPF o konsystencji fluidu, który jest niewidoczny na skórze, szybko się wchłania, nie pozostawia białych śladów ani tłustego filmu. W swojej formule zawiera Witaminę C (a dokładniej jej pochodną), Filtr SPF50+, wygładzające peptydy i kwas hialuronowy.

 

Rozświetlający krem SPF 50+ Garnier Vitamin C w swojej formule oprócz Witaminy C ( a dokładnie pochodnej witaminy C) i bardzo wysokiej ochrony przeciwsłonecznej SPF50+ zawiera pigmenty mineralne, które natychmiast pięknie rozświetlają skórę twarzy.

 

Kolejną propozycją jest fluid SPF50 Garnier Ambre Solaire Super UV, którego formuła zawiera również pielęgnujący i nawilżający kwas hialuronowy. Po nałożeniu na skórę twarzy krem jest całkowicie niewidoczny, nie podrażnia oczu i ma wygodne w użyciu opakowanie.

 

 

Jeśli przed dłuższy czas przebywamy na słońcu i marzy nam się bardzo szybka i sprawna reaplikacja produktu z filtrem SPF50, warto rozważyć sięgnięcie po mgiełkę do twarzy SPF50 Ambre Solaire Super UV. To niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ mgiełkę można stosować samodzielnie na oczyszczoną twarz lub na makijaż, który dodatkowo utrwali.