Jaki filtr do opalania wybrać- SPF50, SPF30 czy może SPF20?
Słońce potrafi znakomicie oddziaływać na organizm. Jednak nieodpowiednie korzystanie z jego walorów może nam bardzo zaszkodzić. Dlatego trzeba robić to mądrze i z właściwą ochroną przeciwsłoneczną. Czy opalanie jest bezpieczne? Jeśli wiemy, w jaki sposób zażywać kąpieli słonecznych jest nie tylko bezpieczne, ale również zdrowe. Jak jednak do tego podejść? Jaki krem do opalania wybrać? A może olejek do opalania? Jaki powinny mieć filtr? Poznajmy właściwe znaczenie tajemniczych skrótów, które znajdują się w oznaczeniach różnych kosmetyków z filtrami SPF i wybierzmy opcję najlepszą dla siebie.
Spis treści:
- Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) – wprowadzenie
- Filtry SPF - jak działają na skórę?
- Wskaźniki SPF - czym się od siebie różnią?
- Jak wybrać odpowiedni poziom SPF dla swojej skóry?
- Mity dotyczące SPF
- Jak prawidłowo stosować produkty z filtrem SPF?
Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) – wprowadzenie
Na początku należy wyjaśnić najważniejszą rzecz. Nie istnieje coś takiego jak całkowity bloker Słońca. Nie ma kosmetyku, który chroniłby naszą skórę w 100%. Nawet kremy i olejki z oznaczeniem SPF 100 nie zatrzymują całkowitego działania promieni UVB. Dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej i unikaniu nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieniowania słonecznego.
Istnieją natomiast różne stopnie ochrony i warto jest mieć świadomość, jaki będzie najlepszy dla nas. Punktem wyjścia powinno być rozwikłanie tajemniczego skrótu „SPF”. Jest to rodzaj filtra ochronnego, zabezpieczającego nas przed promieniami UVB, czyli tymi, które są odpowiedzialne za poparzenia słoneczne. Jego skrót pochodzi od od „Sun Protection Factor”, czyli „Współczynnik Ochrony Przeciwsłonecznej”.
Filtry SPF - jak działają na skórę?
Filtry SPF chronią przed promieniowaniem UVB. Co to oznacza? W pierwszej kolejności trzeba rozgraniczyć najważniejsze rodzaje promieniowania ultrafioletowego, jakie dociera do Ziemi i jakie może mieć wpływ na ludzki organizm:
- UVC – najbardziej niebezpieczne. Na szczęście jest niemal całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową Ziemi, dzięki czemu dociera do nas w śladowych ilościach.
- UVB – to właśnie dzięki niemu się opalamy. Jest również odpowiedzialne za syntezę witaminy D w naszej skórze. Ale to również ono jest może powodować między innymi poparzenia słoneczne.
- UVA – aż 95% promieniowania ultrafioletowego, które do nas dociera i to przez cały rok. Na czym polega działanie promieni UVA? Docierają one w głąb skóry i prowadzą do niszczenia włókien kolagenowych, przyspieszenia procesów starzenia, a często również zmian nowotworowych. Dlatego też tak ważne jest, by kosmetyk do opalania, którego używamy, działał ochronnie nie tylko przed promieniami UVB, ale również UVA.
Jak filtry SPF działają na skórę? Filtry przeciwsłoneczne dzielimy na:
- Filtry chemiczne- Inaczej zwane „syntetycznymi” mają zdolność pochłaniania promieni UV i zamieniania ich w ciepło. Jest ono całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu.
- Filtry naturalne- Inaczej zwane „mineralnym” posiadają zdolność do tworzenia niewidocznej bariery, która odbija i rozprasza promieniowanie.
Przy doborze odpowiedniego kosmetyku z SPF warto również zwrócić uwagę na jego dodatkowe właściwości. Sama ochrona przed działaniem promieni słonecznych to jedno. Mogą jednak zawierać dodatkowe składniki nawilżające i odżywcze składniki aktywne. W ten sposób będziemy w stanie nie tylko ochronić naszą skórę, ale również ją nawilżyć, zmiękczyć i wygładzić.
Wskaźniki SPF - czym się od siebie różnią?
- Kosmetyki z oznaczeniem SPF poniżej 15 (SPF 5, SPF 10) charakteryzują się niską ochroną. Według dyrektyw unijnych kremy z oznaczeniami poniżej SPF6 nie są dedykowane do opalania. Tego typu oznaczenie znajdziemy więc zwykle w podkładach i kosmetykach o innym przeznaczeniu.
- Średnia ochrona to zakres SPF 15 - SPF 25. Przykładowo krem z SPF 15 filtruje około 93% promieni UVB
- Wysoka ochrona to SPF 30 i SPF 50. Przykładowo krem SPF 30 zatrzymuje około 97% promieni UVB. A krem z filtrem SPF 50 zatrzymuje około 98% promieni UVB.
Istnieją również produkty z SPF 50+, które blokują 99% promieni UVB.
Jak wybrać odpowiedni poziom SPF dla swojej skóry?
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze najbardziej odpowiedniego dla nas poziomu SPF? Istnieje kilka najważniejszych kategorii. Jedną z nich jest fototyp skóry, który posiadamy, czyli rodzaj karnacji oraz kolor włosów. Wpływa to na sposób w jaki reagujemy na promienie słoneczne.
Podział ze względu na fototypy jest następujący:
- Fototyp I, czyli fototyp celtycki. Charakteryzuje się bardzo jasną karnacją oraz włosami w kolorze jasny blond lub rudymi. Twarz, w przypadku tego fototypu, często pokrywają piegi. „Jedynka” nigdy się nie opala „na brązowo”, za to łatwo ulega poparzeniu. Cechuje się ekstremalną wrażliwością na Słońce. Wymaga stosowania filtra SPF 50 lub SPF 50+ i możliwego unikania nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
- Fototyp II, czyli północnoeuropejski. Cechuje go jasna oraz włosy blond lub jasnobrązowe. Ten typ karnacji również łatwo ulega poparzeniu. Jeśli się opala, to w minimalnym, niemal niezauważalnym stopniu. Podobnie jak w przypadku fototypu numer I, skóra II jest wrażliwa na słońce i wymaga stosowania wysokich filtrów, czyli SPF 50 i SPF 50+. Również powinna unikać nadmiernej ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
- Fototyp III, czyli środkowoeuropejski to skóra jasnobrązowa, a włosy ciemny blond lub brązowe. Ten fototyp jest wrażliwy na słońce i przy braku odpowiedniej ochrony skóra może ulec poparzeniu słonecznemu. Opala się relatywnie wolno, ale dzięki odpowiedniej ochronie skóra osiąga jasnobrązową barwę. Ten fototyp wymaga stosowania ochrony SPF 20, a najlepiej SPF 30 i więcej.
- Fototyp IV, czyli fototyp południowoeuropejski, charakteryzuje skóra średniobrązowa, a często nawet śniada. Osoba o tym fototypie posiada zwykle włosy ciemnobrązowe lub czarne. Łatwo się opala, a ryzyko poparzeń jest minimalne. Należy jednak podkreślić, że zalecana minimalna ochrona to SPF 15.
- Fototyp V, czyli azjatycki i północnoafrykański to skóra ciemnobrązowa oraz ciemne lub czarne włosy. Skóra jest odporna na poparzenia i bardzo łatwo się opala, ale reprezentanci tego fototypu i tak powinni używać kremów ochronnych.
- Fototyp VI, czyli afrykański, charakteryzuje bogata w melaninę skóra, która w naturalny sposób jest chroniona przed oparzeniami, czyli przed skutkiem działania promieni UVB. Ale to nie oznacza, że jest chroniona przed wszystkimi rodzajami promieni ultrafioletowych.
Szczególnie zdradliwe i groźne mogą być promienie UVA, dlatego również zalecane jest stosowanie produktów z filtrami SPF.
Polacy w większości reprezentują fototyp I-III, dlatego warto sięgać SPF o wysokiej ochronie, szczególnie na początku intensywnego kontaktu ze Słońcem. Później, wraz ze złapaniem zdrowej opalenizny, można zmniejszyć wartość SPF. Nie powinny jednak schodzić poniżej SPF 20- SPF 30.
Kolejnym ważnym kryterium przy doborze odpowiedniej ochrony to rodzaj skóry jaką posiadamy.
- Skóra wrażliwa - skóra wrażliwa jest bardzo narażona na działanie promieni UV. Jej posiadacze powinni używać kremów z filtrem SPF50, a nawet SPF50+
- Skóra naczynkowa - do skóry naczynkowej również rekomenduje się kremy z możliwie jak najwyższym filtrem SPF. Promienie słoneczne rozszerzają naczynia krwionośne, przez co mogą wystąpić rumienie. Minimalna wartość SPF powinna wynosić SPF 30.
- Skóra problematyczna - skóra problematyczna, czyli na przykład trądzikowa, wymaga specjalnej ochrony. Krem powinien mieć filtr minimum SPF 30, ale dobrze by było, gdyby był dodatkowo wzbogacony o antybakteryjne związki i nie zatykał porów.
Jeśli borykamy się z problemami skórnymi, jesteśmy w trakcie leczenia dermatologicznego, poddajemy się inwazyjnym zabiegom kosmetycznym lub nie jesteśmy pewni, jaki poziom ochrony przeciwsłonecznej będzie dla nas odpowiedni, warto skonsultować się z dermatologiem.
SPF 20 – polecane produkty
Balsam do opalania SPF 20 Garnier Ambre Solaire Hydra 24h Protect to szybko wchłaniający się, nie pozostawiający śladów na ubraniach balsam o przyjemnej konsystencji. Jednocześnie chroni przed promieniami UVA i UBA oraz nawilża skórę.
SPF 30 – polecane produkty
Spray do opalania SPF 30 Ambre Solaire Invisible Protection to bardzo wygodny w użyciu, lekki spray. W swojej formule zawiera aloes i witaminę E, dzięki czemu nie tylko chroni naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale jednocześnie nawilża ją i działa antyoksydacyjnie. Spray chroni przed promieniowaniem UVA i UVB.
Balsam do opalania SPF 30 Garnier Ambre Solaire Hydra 24h Protect to połączenie ochrony przeciwsłonecznej i pielęgnacji dzięki temu, że w swojej formule zawiera również masło shea. Chroni przed promieniowaniem UVA i UVB.
SPF 50 – polecane produkty
Ochronny fluid do twarzy SPF 50 Ambre Solaire Anti-Dark Spots & Anti Polution Super UV to lekki krem do twarzy SPF 50 o bardzo lekkiej konsystencji fluidu. To połączenie ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB z pielęgnacją i nawilżeniem dzięki obecności w formule kwasu hialuronowego. Doskonały produkt, który sprawdzi się jako ochrona przeciwsłoneczna skóry twarzy przez cały rok.
Spray do opalania SPF 50 Ambre Solaire Invisible Protect Refresh zawiera aloes i witaminę E, dzięki czemu nie tylko chroni nas przed promieniowaniem UVA i UVB, ale również pielęgnuje, nawilża i chroni skórę ciała przed przedwczesnym starzeniem.
Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci
Skóra najmłodszych jest cienka i delikatna, a zatem szczególnie narażona na poparzenia słoneczne. Dobrze jest więc chronić dzieci nie tylko przed ekspozycją na promienie, w godzinach największej aktywności Słońca (11:00-16:00), ale również stosować możliwie niekrępujące ruchów odzienie ochronne oraz filtry o wysokim SPF 50.
Polecane produkty:
Spray SPF 50 dla dzieci to spray ochronny dla dzieci zawierający w formule pielęgnujący i nawilżający aloes. Ma lekką formułę, łatwo się rozprowadza, co sprawia, że aplikacja produktu jest szybka i bezproblemowa.
Spray ochronny dla dzieci SPF 50 Ambre Solaire Kids Sensitive Advanced to idealny produkt dla delikatnej i wrażliwej skóry dziecka.
Jest odporny na działanie czynników obniżających skuteczność produktów z filtrami SPF takich jak piasek, woda czy pot. Łatwo się aplikuje, przyjemnie pachnie i szybko się wchłania.
Mity dotyczące SPF
Często na temat filtrów SPF krąży wiele mitów, które warto wyjaśnić i przy okazji obalić.
- “Filtrów przeciwsłonecznych używamy latem.” - Ochrona przeciwsłoneczna jest istotna przez cały rok. Latem eksponujemy na działanie promieni przeciwsłonecznych znacznie większa obszary skóry, więc różnego rodzaju środków ochrony potrzebujemy więcej. Promieniowanie UV dociera jednak do powierzchni Ziemi przez cały rok, więc powinniśmy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej skóry twarzy i innych odsłoniętych części ciała. Dlaczego? Promieniowanie słoneczne przyspiesza procesy starzeniowe, może powodować przebarwienia, niszczy włókna kolagenowe, wpływając na utratę jędrności skóry.
- „Najpierw poopalam się bez filtra, żeby złapać trochę witaminy D.” - Kremy z filtrami SPF nie blokują syntezy witaminy D w skórze oraz innych dobroczynnych procesów. Promieniowanie słoneczne może jednak powodować oparzenia słoneczne, przebarwienia i wiele innych problemów, więc warto zadbać o ochronę przeciwsłoneczną jeszcze przed wyjściem na Słońce.
- „Filtr SPF mogą być szkodliwe dla zdrowia oraz toksyczne”. - Kosmetyki z filtrami SPF mogą być szkodliwe tylko wtedy, gdy używamy kosmetyków niewiadomego pochodzenia, bez niezbędnych atestów.
- „Mam za słaby SPF, więc dodam sobie jeszcze z innego kremu”. - Wartości SPF się nie dodają! SPF 50 + SPF 50 nie dam nam końcowego wyniku SPF 100. Podobnie jak dwa różne produkty SPF 15 nie dadzą nam SPF 30. Mieszanie ze sobą różnych konsystencji i właściwości może być dobrym pomysłem, np. aplikacja na twarz kremu z SPF 50 i reaplikowanie filtra przy pomocy mgiełki do twarzy z SPF 50 w ciągu dnia.
- „Im wyższy filtr, tym dłuższa ochrona”. - Wartość filtra SPF nie ma wpływu na długość jego działania. Powinniśmy zachować ostrożność i ponawiać aplikację produktów co około 2 godziny.
Jak prawidłowo stosować produkty z filtrem SPF?
O czym warto pamiętać przy aplikowaniu produktów z filtrem SPF?
- Odpowiednia ilość produktu - Nie powinniśmy żałować ilości aplikowanego produktu. Zdecydowanie lepiej jest nałożyć go zbyt dużo niż za mało. Przy lekkich i szybko wchłaniających się formułach nadmiar i tak szybko się wchłonie, a my będziemy mieć pewność, że jesteśmy właściwie chronieni.
- Problematyczne miejsca - Przy nakładaniu produktu należy pamiętać o ich równomiernym rozłożeniu na skórze. Nie omijamy trudno dostępnych miejsc. W przypadku skóry twarzy pamiętajmy również o uszach.
- Kiedy nałożyć krem z filtrem? - Produkt z filtrem SPF aplikujemy na około 20-30 minut przed ekspozycją skórą na słońce. Co ważne, warto aplikować produkt co około 2 godziny. Jeśli jednak w międzyczasie korzystaliśmy z prysznica lub kąpaliśmy się w basenie lub morzu, należy nałożyć produkty z SPF zaraz po wyjściu z wody.
- Zawsze od najwyższej ochrony - Nawet jeśli nasza skóra nie jest bardzo wrażliwa ani bardzo jasna, a nasz fototyp to bardziej III lub IV, warto zacząć od kremów z filtrem SPF 50, żeby przyzwyczaić skórę i chronić się przed początkowymi skutkami ekspozycji na słońce. W kolejnych dniach możemy sięgnąć po SPF 30 lub SPF 20.