Farba do włosów blond – który odcień wybrać?
Karmelowy, piaskowy, a może platynowy blond? Poznaj modne odcienie farby do włosów blond i wybierz ten, który najlepiej do Ciebie pasuje!
Farbowanie włosów to zabieg, po który sięga obecnie wiele kobiet (i nie tylko). Wiele z nas nie przepada za swoim naturalnym kolorem włosów, inne natomiast poszukują nowych możliwości i szansy na odświeżenie lub całkowitą zmianę wizerunku. Szczególnie popularne – i to od wielu lat – są włosy blond, czyli w kolorze absolutnie ponadczasowym i niezwykle uniwersalnym. Farby blond są niezwykle wdzięcznym wyborem, który w zależności od wybranego odcienia możemy łatwo dopasować do swojego typu urody, a także preferencji. Jak jednak wybrać ten wariant, który będzie najlepszy? W poniższym artykule prezentujemy najmodniejsze odcienie blondu i doradzamy, czym się kierować, jeśli poszukujemy dobrego produktu do koloryzacji włosów.
Farba do włosów blond – ponadczasowy wybór
Co przemawia za popularnością farbowania włosów blond farbą? Z całą pewnością dużą rolę odgrywa tutaj spora uniwersalność tego koloru. Może on znakomicie podkreślać nasze rysy twarzy, a nawet delikatnie kamuflować pewne mankamenty cery, oczywiście pod warunkiem, że dobierzemy odpowiedni, naturalny odcień dla naszego typu urody. Dlatego też koloryzacja blond jest szczególnie polecana tym osobom, którym zależy na optycznym wyszczupleniu twarzy, złagodzeniu rysów lub też odwróceniu uwagi od niektórych elementów wyglądu. To właśnie jasne włosy mogą nam wizualnie odjąć kilogramów, a nie – jak się przyjęło – czerń.
Co więcej, w blond włosach doskonale czują się panie niezależnie od wieku – stąd też taką koloryzację wykonują zarówno nastolatki i młode kobiety, jak i osoby w wieku dojrzałym. Blond doskonale kryje siwe włosy i często odejmuje nam lat, ponieważ nie uwypukla zmarszczek, a wręcz sprawia, że rzadziej wysuwają się one na pierwszy plan.
Oczywiście by jak najdłużej cieszyć się efektem farbowania, nie warto zapominać o pielęgnacji włosów – niemniej blondy to kolory dość łatwe do uzyskania, szczególnie jeśli interesują nas ciepłe odcienie. Sam rezultat jest też uzależniony od wyjściowego koloru włosów.
Wiosna i lato to te pory roku, gdzie najczęściej zamieniamy naturalny kolor włosów na blond lub też rozjaśniamy swoje pasma. Różnorodne odcienie blondu zazwyczaj przywodzą nam na myśl słońce i ciepło, a niektóre mogą wręcz sprawiać wrażenie, że właśnie wróciliśmy z zagranicznych wakacji.
Odcienie farby do włosów blond – propozycje
Nie da się ukryć, że obecnie dostępne na rynku farby do włosów niewiele ustępują jakości produktowi, jakim jest profesjonalna farba stosowana przez fryzjera. Tym sposobem w domowych warunkach jesteśmy w stanie osiągnąć głęboki kolor i trwały efekt, którym będziemy mogli się cieszyć przez długie tygodnie. Żeby jednak tak się stało, najpierw warto zdecydować się na konkretną farbę. Jakie blondy w ostatnim czasie cieszą się szczególną popularnością? Wybierz odcień dla siebie!
Platynowy blond
Platynowe włosy były modne w latach siedemdziesiątych. Jednak styl powraca, podkreślając naturalną, dziewczęcą urodę, jednocześnie neutralizując bardziej intensywne rysy twarzy. Popielate włosy nadają się zarówno dla kobiet lubiących styl miejski, jak i dla kobiet lubiących styl rockowy.
Chociaż brzmi to nietypowo, ten piękny kolor jest dość uniwersalny. Znakomicie koresponduje z zielonymi, niebieskimi, brązowymi czy szarymi oczami. Pasuje zarówno do posiadaczek ciemnej, jak i jasnej karnacji. Jedynym wyjątkiem będą tutaj panie o cerze oliwkowej – w tym przypadku kontrast między skórą a włosami może nie wyglądać zbyt estetycznie.
Jaką farbą rozjaśnić włosy do tego stopnia, by osiągnąć platynowy odcień blondu? Nawet jeżeli naturalnie posiadamy dość jasne włosy, konieczne może się okazać użycie rozjaśniacza. Sam krem koloryzujący rozjaśni pasma tylko do pewnego stopnia, wobec czego najlepszym rozwiązaniem będzie w pierwszej kolejności rozjaśnienie włosów, a po odczekaniu kilku tygodni nałożenie właściwej farby.
Popielaty blond
To kolejny jasny blond, który nie traci na popularności od kilku lat. Popielaty blond, podobnie jak platynowy, ma w sobie nutę szarości i srebra, jest ona jednak tutaj zdecydowanie bardziej widoczna. Co więcej, ten odcień blondu ma różne warianty, w tym bardziej perłowe, które mogą opalizować na inne kolory.
Komu sprawdzi się taki zimny blond? Jeżeli jesteś osobą o chłodnym typie urody, z jasną karnacją wpadającą w różowawe tony, będzie to dla Ciebie doskonały wybór. W tak chłodnym odcieniu będą doskonale czuły się więc kobiety o intensywnie niebieskich oczach. Może się także okazać doskonałą opcją w przypadku dojrzałych pań – farby w odcieniach jasnego blondu, w tym popielatego, zapewniają jednolite pokrycie siwych włosów, a odrost po kilku tygodniach nie będzie zbytnio widoczny ze względu na niewielki kontrast.
By osiągnąć tak chłodny odcień blondu, również będziemy musieli najpierw użyć rozjaśniacza, a dopiero później możemy sięgnąć po swój wymarzony kolor. Oprócz tego, ze względu na chłodne tony zawarte w takim odcieniu, konieczne będzie pamiętanie o właściwej pielęgnacji włosów, by pozbyć się żółtego odcienia, który może się z czasem pojawiać.
Beżowy blond
Beżowy blond to bez wątpienia jeden z najbardziej uniwersalnych wariantów tego koloru. Wszystko dlatego, że ten odcień jest dość neutralny, nie wpadając wyraźnie ani w ciepłe, ani w chłodne tony (choć oczywiście wiele zależy od tego, jaka farba zostanie wykorzystana). Jest to średni blond, ale nie da się ukryć, że należy raczej do jaśniejszych propozycji.
Uniwersalność beżowego blondu sprawia, że wiele kobiet czuje się w tym kolorze komfortowo. Możemy zdecydować się na taką koloryzację zarówno przy chłodnym, jak i przy ciepłym typie urody, i to nawet w przypadku, kiedy posiadamy ciemną, oliwkową karnację. Jeśli miewamy problemy z nieco poszarzałą, ziemistą cerą, to wykorzystanie beżowego blondu przy farbowaniu rozświetli naszą twarz i odświeży wizerunek.
Farbowanie na beżowy blond można z łatwością wykonać w domu, szczególnie jeśli naturalnie jesteśmy blondynkami. W przypadku bardzo ciemnych włosów konieczne może być użycie rozjaśniacza oraz tonera, co pozwoli na wyeliminowanie niepożądanych refleksów, jakie często pojawiają się na tak jasnych włosach.
Miodowy, karmelowy blond
Miodowy blond, zwany też karmelowym, to zdecydowanie jedna z najcieplejszych propozycji w tym kolorze. Widoczne są tutaj miedziane odcienie, szczególnie w świetle. To bardzo naturalny odcień, który odpowiednio wykorzystany może stwarzać wrażenie, że wcale nie zrezygnowaliśmy z naturalnego koloru włosów na rzecz farby.
U kogo sprawdzi się ten ciepły blond? Jak łatwo można się domyślić, jest to wybór dla równie ciepłej karnacji, co jednak nie oznacza, że panie o jasnej, chłodnej cerze nie będą czuły się w nim dobrze. Wprost przeciwnie – miodowy blond pięknie podkreśla złociste piegi, które najczęściej są cechą osób o wręcz porcelanowej skórze. Co więcej, włosy w tym odcieniu podbijają każdy kolor tęczówki.
Jeśli jesteśmy blondynkami lub mamy włosy w kolorze jasnego brązu, to uzyskanie karmelowego blondu w domowych warunkach nie będzie zbyt trudne – wystarczy odpowiednio dobrana farba. Rozjaśniacz pójdzie w ruch dopiero wówczas, gdy mamy ciemne włosy, w przypadku których nawet najlepsza farba blond może nie zadziałać, jeśli nie zostaną wcześniej prawidłowo przygotowane do finalnej koloryzacji. Jest to co prawda dość ciemny blond, niemniej trudno będzie osiągnąć pożądany efekt końcowy np. na czarnych pasmach.
Piaskowy blond
Skąd nazwa „piaskowy blond”? To proste – ten odcień włosów przywodzi na myśli gorące piaski Sahary, wobec czego tak często kojarzy nam się z upalnym latem, wakacjami i słońcem. Oczywiście na włosy w takiej odsłonie możemy zdecydować się nie tylko w letnim okresie, jednak nie da się ukryć, że większość z nas tym pięknym kolorem zaczyna się chwalić wraz z nadejściem wyższych temperatur.
Piaskowy blond stanowi złoty środek między średnim a platynowym blondem. Co jednak najważniejsze, możemy świetnie w nim wyglądać niezależnie od wieku czy posiadanego typu urody. W przypadku jasnych karnacji zapewni nam bardzo naturalny wygląd, z kolei ciemniejsza cera będzie przy nim wydawała się bardziej złocista i opalona. Jeśli zatem platynowe włosy nie są szczytem marzeń, a chcielibyśmy dołączyć do grona blondynek – może to być dobry wybór. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń pod względem posiadanego koloru tęczówki.
Blond włosy w piaskowym odcieniu są nie tylko łatwe do uzyskania, ale też do utrzymania w ryzach. Pod wpływem słońca stają się bardziej świetliste i nabierają refleksów, które gwarantują ciekawszy i naturalniejszy efekt. Nie dostrzeżemy tutaj raczej żółtych odcieni, które bywają niestety problematyczne w przypadku wielu innych odcieni blondu.
Perłowy blond
Perłowy blond możemy zaliczyć do tej samej grupy, co popielaty blond i platynowy blond. Podobnie jak pozostałe odcienie jest wyraźnie chłodny, a przy tym opalizujący i niezwykle świetlisty. Najbardziej widoczne są srebrzyste, a czasem wręcz białe refleksy – dlatego też ta paleta kolorów bywa określana jako „białe blondy”.
Perłowy, jasny blond jest propozycją dla pań o równie jasnym typie urody, warto jednak pamiętać, że nie bez powodu kolor ten jest taki powszechny zwłaszcza latem – wspaniale podkreśla złocistą opaleniznę. W połączeniu z niebieskimi lub zielonymi oczami uda nam się osiągnąć mieszankę wręcz doskonałą. Warto też zaznaczyć, że perłowe blondy to również przepis na udaną koloryzację niezależnie od wieku. Jeśli chcemy się nieco farbowaniem odmłodzić, będzie to całkiem niezły wybór.
Podobnie jak w przypadku innych jasnych blondów, tak samo i perłowy wariant będzie wymagał od nas wykorzystania rozjaśniacza. Kiedy już nasze włosy będą w pożądanym przez nas odcieniu, będziemy też musieli pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji w celu usunięcia żółtawych tonów.
Włosy ciemny blond czy jasny?
Już na podstawie wcześniej opisanych kolorów możemy stwierdzić, jakimi regułami należy się kierować, kiedy zastanawiamy się, jaka farba blond sprawdzi się u nas najlepiej. Jasna farba, taka jak popielaty blond, to najbezpieczniejszy wybór w przypadku kobiet o jasnej i najlepiej chłodnej karnacji, czyli takiej, która posiada różowawe zabarwienie. Jeśli natomiast nasza cera jest naturalnie ciemniejsza, lepszy może się okazać średni blond lub taki, który wpada w bardziej zdecydowane tony, leżące na pograniczu z brązem.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby efekt koloryzacji tworzył w naszym przypadku silny kontrast między włosami a skórą. Osoby o bardzo jasnej, porcelanowej cerze mogą prezentować się interesująco w ciemniejszych wersjach blondu, a te panie, które posiadają oliwkową karnację, mogą z powodzeniem sięgnąć po jasne warianty, by np. podkreślić w ten sposób opaleniznę. Powinniśmy po prostu pamiętać, że wszelkie kontrasty uwypuklają ewentualne mankamenty – przykładowo zbyt ciemny blond może sprawić, że zmarszczki staną się uwydatnione.
Ciepły czy zimny blond?
Zimny popielaty blond czy może ciepły karmelowy? Tutaj także warto wziąć pod uwagę swój typ urody i odcień karnacji, jednak w tym przypadku nie oceniamy jej stopnia jasności, a bierzemy pod uwagę jej temperaturę. Dobrze jest zatem wcześniej określić, czy mamy chłodną, czy może ciepłą cerę.
Jak to sprawdzić? Popularnym sposobem jest bliższe przyjrzenie się żyłom na nadgarstku. Jeśli są zielonkawe, wiele wskazuje na to, że posiadamy ciepły typ urody. Jeśli zaś są niebieskawe lub lekko fioletowe, najprawdopodobniej nasza karnacja jest chłodna. Dobrym rozwiązaniem może być też wykorzystanie idealnie białej kartki, którą przykładamy do twarzy, a następnie przyglądamy się sobie w lustrze. Biel kartki pozwoli na uwypuklenie dominującego tonu w naszej skórze. Oczywiście są to sposoby dość uproszczone, mogą jednak stanowić dla nas przydatną wskazówkę.
Warto nadmienić, że wiele kobiet, szukając najlepszej farby dla siebie, kieruje się często nie tylko własnymi preferencjami i ogólnym dopasowaniem, ale także modą. A tutaj zwycięzca jest wyłącznie jeden: chłodny blond. Zimne blondy od kilku lat cieszą się szczególnym zainteresowaniem, dlatego też platynowe włosy wróciły do łask, a odcienie popielate, siwe, srebrzyste i perłowe są obecnie najchętniej wybierane.
Chłodne blondy możemy znaleźć m.in. w gamie Garnier Color Naturals, np. 102 Lodowy opalizujący blond. Trwałe farby do włosów Garnier Color Naturals to produkty o bogatej formule wzbogaconej aż pięcioma olejkami: arganowym, z awokado, z oliwek, shea oraz żurawinowym. Dzięki temu można uzyskać intensywny kolor włosów, a jednocześnie, po zabiegu koloryzacji, pasma stają się odżywione i wzmocnione. Wzbogacenie składu o substancje odżywcze chroni strukturę włosa i sprawia, że farba do włosów pielęgnuje je już w trakcie trwania zabiegu Dzięki odżywce włosy stają się 4 razy mocniejsze*.
* Test instrumentalny
Koloryzacja z farbą do włosów blond – jak uniknąć żółtego odcienia?
Niezależnie od tego, czy marzy Ci się ciemny blond, czy może chciałabyś zostać platynową blondynką – w przypadku takiego farbowania bardzo częstym skutkiem ubocznym jest żółknięcie koloru z czasem. Żółte tony mogą się też zresztą pojawić już na etapie koloryzacji, można natomiast w łatwy sposób tego uniknąć.
Bardzo ważne jest m.in. przestrzeganie czasu aplikacji wskazanej w instrukcji. Dobra farba do włosów blond, tak samo jak wiele innych kolorów, potrzebuje paru chwil, by dobrze związać się ze strukturą włosa. Tak samo jest w przypadku użycia rozjaśniacza. Zabieg rozjaśniania musi pozbawić włosy naturalnego koloru, w związku z czym zawarte w nich pigmenty stopniowo się wytracają. Dlatego też, jeśli nałożymy na włosy farbę, przez pewien czas może ona wyglądać żółto. Nie ma się czego obawiać i w żadnym razie nie należy zmywać kremu koloryzującego przedwcześnie, ponieważ to właśnie wtedy na włosach mogą pozostać żółte refleksy.
Bardzo dobrą praktyką jest posiadanie w zanadrzu tonera, który nakłada się na włosy bezpośrednio po rozjaśnianiu. Tym samym możemy ochłodzić kolor włosów jeszcze przed właściwym farbowaniem. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że użycie rozjaśniacza może nie pozostać obojętne wobec kondycji naszych włosów, dlatego dobrze jest odczekać z kolejnym farbowaniem kilka tygodni. Świetnym rozwiązaniem będzie sięgnięcie wówczas po delikatną farbę do włosów blond o właściwościach odżywczych, np. z gamy Garnier Olia. Znajdziemy tutaj farby bez amoniaku blond, które są wzbogacone o roślinne olejki. Produkty te są bezpieczne nawet dla wrażliwej skóry głowy, a oprócz ładnego, intensywnego koloru upewnimy się, że nasze włosy pozostaną w dobrej kondycji.
Załóżmy jednak, że udało nam się osiągnąć wymarzony odcień. Większość blondów, szczególnie tych jasnych i chłodnych, z upływem kolejnych tygodni może zacząć żółknąć, co dzieje się głównie ze względu na wypłukiwanie się barwników w trakcie mycia włosów oraz na skutek czynników zewnętrznych, głównie promieniowania UV. Nawet gdy wybierzemy najlepsze farby do włosów blond bez żółtego odcienia, taki efekt jest nieunikniony. Dlatego odpowiednio wcześniej zaopatrzmy się w kosmetyki, które pozwalają zneutralizować niechciane tony. W pielęgnacji włosów blond bez żółtego odcienia nieocenione są fioletowe szampony, odżywki oraz płukanki.
Odcienie farby do włosów blond – podsumowanie
Blond na włosach to bez wątpienia sposób na udaną metamorfozę czy też odświeżenie swojego wizerunku. Dostępność różnorodnych odcieni sprawia natomiast, że bez większych przeszkód możemy wybrać taką farbę, która najbardziej komplementuje naszą urodę. Niezależnie od tego, czy skorzystasz z którejś z naszych propozycji, czy też zdecydujesz się na inny kolor – najważniejsze, żebyś to Ty czuła się w swojej nowej fryzurze pięknie i kobieco.