peeling-do-twarzy-enzymatyczny-gruboziarnisty-drobnoziarnisty-1920x336 peeling-do-twarzy-enzymatyczny-gruboziarnisty-drobnoziarnisty-768x420

Jaki peeling do twarzy stosować – enzymatyczny czy z drobinkami?

Regularne złuszczanie to ważny etap pielęgnacji skóry. Jaki peeling do twarzy będzie odpowiedni – enzymatyczny czy z drobinkami? Sprawdź!

Większość osób posiada swoją z góry ustaloną rutynę pielęgnacyjną. Zazwyczaj w jej ramach mieści się nie tylko oczyszczanie twarzy, ale także nakładanie wszelkich kremów odżywczych, nawilżających czy kojących, nierzadko w towarzystwie ulubionego serum. Czy jednak pamiętamy również o tym, by regularnie złuszczać martwy naskórek? Peeling do twarzy to bardzo ważny element pielęgnacji, który niesie za sobą wiele korzyści. Za jego sprawą skóra może stać się gładka, bardziej miękka i jędrniejsza, a do tego jeszcze lepiej oczyszczona. Na co jednak postawić, kiedy chcemy włączyć peelingi do twarzy do pielęgnacji – na wariant enzymatyczny czy też taki z drobinkami?


Peelingi do twarzy – po co je stosujemy?

Skóra to największy narząd w naszym ciele, który pełni bardzo istotną funkcję – przede wszystkim chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Żeby jego zabezpieczająca funkcja została utrzymana, komórki naskórka muszą być stale odnawiane w procesie regeneracji. Dlatego też jego martwe fragmenty z biegiem czasu zaczynają się złuszczać i odpadać, tak by zrobić miejsce na nowe. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, które – o ile nasza cera jest zdrowa i nie zmaga się z żadnymi poważnymi problemami – jest dla nas praktycznie niezauważalne.


Nie zawsze jednak skóra jest w stanie samodzielnie się oczyścić. Tym sposobem martwy naskórek zalega na jej powierzchni. Warto też podkreślić, że każdego dnia mamy styczność z zanieczyszczeniami, w tym takimi, które pochodzą wprost ze środowiska, a do tego gruczoły łojowe umieszczone na twarzy stale pracują. Mieszanka sebum, złuszczonego naskórka i innych niepożądanych substancji może wówczas zatykać pory, czyli ujścia mieszków łojowych. Może to niestety prowadzić do powstawania niedoskonałości oraz rozwoju stanu zapalnego, który będzie się wiązał z zaczerwienieniem i ogólnym dyskomfortem.


Zadaniem peelingów do twarzy jest szybkie i skuteczne usuwanie martwego naskórka, co pozwala na oczyszczenie porów i całej skóry z wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli ten etap pielęgnacji jest pomijany, szybko dostrzeżemy niepożądane rezultaty: poszarzały lub ziemisty koloryt cery, nieestetyczne błyszczenie, uczucie ściągnięcia i pieczenia, szorstkość. Peeling twarzy pozwala nam w ciągu zaledwie kilku chwil pozbyć się tych objawów i odzyskać zdrowy wygląd skóry. Co więcej, zatroszczymy się także o jej jędrność, ponieważ peelingowi nierzadko towarzyszy masaż, dzięki któremu poprawiamy owal twarzy, co działa też przeciwstarzeniowo i liftingująco.


Czy każdy powinien wykonywać peeling twarzy?

Czy systematyczne peelingowanie skóry dotyczy wszystkich, niezależnie od typu cery? Jak najbardziej! Nawet jeśli jesteś posiadaczką rzadko spotykanej skóry normalnej, która nie boryka się z żadnymi określonymi problemami i ma unormowaną produkcję łoju, to właśnie za sprawą peelingu będzie można utrzymać ten stan jak najdłużej. Peeling złuszczający do twarzy ma wiele korzystnych właściwości zarówno dla cery suchej i mieszanej, jak i dla tłustej czy nawet wrażliwej oraz naczynkowej. Kluczem jest właściwy dobór produktów przeznaczonych do tego zadania, a także prawidłowa metoda aplikacji.


Warto pamiętać jednak o tym, że w niektórych sytuacjach należy się wstrzymać z wykonywaniem peelingu. Dotyczy to momentów, kiedy nasza skóra jest podrażniona lub też borykamy się z aktywnym stanem zapalnym. Jeżeli mamy do czynienia z chorobą skórną, taką jak chociażby opryszczka, i objawy wciąż są widoczne, również dobrze jest odłożyć w czasie etap złuszczania. Dzięki temu nie przyczynimy się do rozsiewania bakterii i wirusów na pozostałe obszary cery.


Profesjonalny peeling do twarzy

W salonach kosmetycznych oraz w gabinetach medycyny estetycznej możemy znaleźć szeroką ofertą zabiegów złuszczających na twarz (a także na ciało). Jest to chętnie wybierana metoda, zwłaszcza kiedy chcemy zredukować konkretny problem skórny lub też czujemy, że domowa pielęgnacja nie przynosi zamierzonych efektów. Oczywiście trzeba pamiętać, żeby przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu skonsultować się czy to ze specjalistą, który ma go wykonać, czy też z odwiedzanym regularnie dermatologiem. Oceni on aktualną kondycję skóry i wskaże, czy zabieg może zostać bezpiecznie przeprowadzony i czy rzeczywiście jest to właściwy wybór dla naszej cery.


Do najpopularniejszych zabiegów złuszczających należą m.in.:

● peeling kawitacyjny – bardzo skuteczna, a jednocześnie niezwykle delikatna metoda dogłębnego oczyszczania twarzy, która sprawdzi się nawet u osób posiadających skórę wrażliwą. Wykorzystuje się w nim zjawisko zwane kawitacją: na skutek wytwarzania fal ultradźwiękowych na powierzchni skóry powstają pęcherzyki, które następnie pękają, rozbijając fragmenty martwego naskórka;

● mikrodermabrazja – mechaniczne złuszczanie naskórka, które ściera jego wierzchnie warstwy i jednocześnie stymuluje produkcję kolagenu, a do tego pomaga w uregulowaniu produkcji sebum;

● dermapen – tę nazwę nosi niewielkie urządzenie przypominające nieco długopis, którym wykonuje się mikronakłucia skóry. Proces złuszczania następuje po upływie kilku dni od wykonania zabiegu;

● złuszczanie kwasami – czyli peelingi chemiczne. Do tego zadania wykonuje się m.in. kwas salicylowy, azelainowy czy mlekowy.


Bez względu na to, na jaki wariant się zdecydujemy, pamiętajmy, by po udanej wizycie trzymać się zaleceń kosmetologa lub dermatologa, co da nam najlepsze rezultaty. W przypadku niektórych zabiegów konieczne będzie późniejsze stosowanie ochrony przeciwsłonecznej oraz nakładanie kojących kosmetyków, co przyspieszy proces regeneracji cery.


Czy koniecznie musimy wybrać się do salonu, żeby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty w zakresie peelingu twarzy? Niezupełnie. Obecnie na rynku nie brakuje gotowych preparatów, które również pozwolą nam sukcesywnie złuszczyć naskórek i zadbać o to, by skóra prezentowała się zdrowo i pięknie.


Peeling do twarzy – jaki wybrać?

Nie da się ukryć, że w kwestii doboru właściwego peelingu bardzo dużą rolę odgrywają zawarte w nim składniki. Niezwykle często w składzie pojawia się kwas salicylowy, który jest bardzo skuteczny pod względem złuszczania naskórka, a jednocześnie pozostaje dość delikatny. W połączeniu z innymi substancjami aktywnymi możemy za jego pomocą uzyskać zadowalający efekt.


Oprócz tego w peelingach warto zwrócić uwagę na zawartość naturalnych składników, np. na olejki roślinne i owocowe. Tym sposobem peeling do twarzy będzie nie tylko efektywnie usuwał martwy naskórek, ale też pielęgnował cerę, dodatkowo ją wygładzając oraz zmiękczając. W popularnych na rynku formułach nie brakuje też często ekstraktów ziołowych czy tak dobroczynnych składników jak aktywny węgiel.


Przede wszystkim jednak istotne jest dobranie peelingu do twarzy pod względem sposobu aplikacji i metody złuszczania. W tej grupie kosmetyków wyróżniamy przede wszystkim trzy rodzaje: peeling gruboziarnisty, drobnoziarnisty oraz enzymatyczny. To, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, jest głównie uzależnione od indywidualnych preferencji, a także typu cery.


Peeling gruboziarnisty do twarzy

Peeling gruboziarnisty do twarzy powstaje najczęściej na bazie kryształków cukru lub soli. Tak duże drobinki mają silne działanie złuszczające, toteż ten wariant może się nie sprawdzić w niektórych przypadkach. Zazwyczaj peeling gruboziarnisty jest polecany do pozostałych partii ciała, np. ramion oraz nóg. Wówczas może rzeczywiście doskonale złuszczyć naskórek, a jednocześnie zbytnio go nie naruszyć. Na twarzy nasza skóra jest znacznie cieńsza i delikatniejsza, wobec czego szorstka konsystencja takiego produktu mogłaby ją podrażniać.


Czy to oznacza, że wariant gruboziarnisty powinien odejść w odstawkę? Absolutnie nie! Kluczem jest dopasowanie właściwego produktu, który będzie posiadał także inne właściwości oprócz tych złuszczających. Peeling gruboziarnisty do twarzy będzie znakomitym wyborem u osób, które posiadają silnie przetłuszczającą się cerę. Równie skuteczny będzie w przypadku występowania zaskórników zamkniętych i otwartych, pomagając w oczyszczeniu zatkanych porów. Może to nie być natomiast dobre rozwiązanie dla cery wrażliwej, naczynkowej czy trądzikowej.

  

Jak stosować peeling gruboziarnisty? Jest to zależne od zaleceń producenta, jednak w większości przypadków sam proces pozostaje ten sam: kosmetyk nakłada się na zwilżoną skórę i odczekuje kilka minut, a następnie wmasowuje. Na koniec wystarczy opłukać twarz ciepłą wodą.


Peeling drobnoziarnisty do twarzy

Peeling drobnoziarnisty jest zdecydowanie popularniejszym wariantem, jeśli mowa o złuszczaniu skóry twarzy. Jak sama nazwa na to wskazuje, zawarte w nim drobinki są zdecydowanie mniejsze, a przez to delikatniejsze dla naszej cery. To jednak nie znaczy, że produkt tego typu nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów. To wciąż doskonały sposób na odświeżenie, oczyszczenie i wygładzenie skóry.


Peelingi drobnoziarniste również są polecane dla posiadaczy skóry tłustej, a do tego trądzikowej i mieszanej, którym zazwyczaj również towarzyszy nadmierna produkcja sebum oraz skłonność do niedoskonałości. Doskonałym tego przykładem jest ultrazłuszczający peeling do twarzy Garnier Czysta Skóra Kontra Trądzik. Dzięki zawartości kwasu salicylowego oraz HerbaRepair (składnik aktywny pozyskiwany z rośliny Vaccinum myrtillus) skutecznie zwalcza wypryski, nieestetycznie błyszczenie skóry, doskonale oczyszcza i zwęża pory. Oprócz tego na uwagę zasługuje żel peelingujący przeciw zaskórników Garnier Czysta Skóra z aktywnym węglem. Za jego pomocą można widocznie zredukować zaskórniki, oczyścić skórę oraz odblokować zatkane pory. W efekcie cera jest pięknie odświeżona i wygładzona.


Z peelingów drobnoziarnistych mogą też od czasu do czasu skorzystać te osoby, które na co dzień nie borykają się z większymi problemami skórnymi. Należy jednak zaznaczyć, że wciąż może to być nieodpowiedni wybór dla cery wrażliwej i naczynkowej, które zazwyczaj potrzebują szczególnej opieki.

Jeśli chodzi zaś o metodę aplikacji, to peeling drobnoziarnisty do twarzy stosuje się w podobny sposób co gruboziarnisty. Po nałożeniu na twarz należy wykonać masaż przy pomocy kolistych ruchów, a później dokładnie spłukać produkt ze skóry.


Peeling enzymatyczny do twarzy

Enzymatyczny peeling do twarzy, w przeciwieństwie do opisanych wcześniej rodzajów, w ogóle nie zawiera drobinek. Jego formuła jest zatem gładka, przez co bardzo często przypomina lekki krem do twarzy. Za działanie złuszczające w takim kosmetyku odpowiadają enzymy roślinne, które delikatnie usuwają martwe komórki naskórka. Mimo że nie ma tutaj mechanicznego tarcia, to wciąż możemy w bardzo prosty sposób uzyskać efekt gładkiej cery.


Enzymatyczny peeling to doskonały wybór dla każdego rodzaju cery, choć trzeba zaznaczyć, że w przypadku skóry tłustej może się okazać czasem niewystarczający. Niemniej będzie to z pewnością bezpieczne rozwiązanie dla osób, które posiadają szczególnie wrażliwą, a nawet naczynkową skórę. Tego rodzaju peeling twarzy wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia podrażnień.

Jeśli zatem potrzebujesz oczyścić skórę, ale nie chcesz narażać jej na mechaniczne złuszczanie, wybierz peeling enzymatyczny. Jaki wybrać? Dobrze aby w swoim składzie posiadał substancje odżywcze, które będą nawilżać i dodatkowo wygładzać cerę. Będzie to m.in. gliceryna, olej kokosowy czy też ekstrakty roślinne.


Stosowanie peelingu enzymatycznego do twarzy nieco różni się od wariantów grubo- i drobnoziarnistych. W tym przypadku nakładamy go na wcześniej umytą i osuszoną cerę. Później pozostawiamy go na skórze na tak długo, jak zaleca producent. Na koniec wystarczy jedynie dokładnie go zmyć, zupełnie tak, jakbyśmy usuwali pozostałości maseczki do twarzy.


Jak stosować peeling do twarzy?

Jeżeli chcemy, żeby peeling twarzy przyniósł jak najlepsze rezultaty i rzeczywiście pozytywnie wpłynął na kondycję naszej skóry, warto mieć na uwadze kilka poniższych wskazówek:

● jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na alergie, przed nałożeniem peelingu na całą twarz wykonaj test uczuleniowy;

● uważnie czytaj składy produktów, tak by wykluczyć obecność potencjalnie szkodliwych lub drażniących substancji;

● nie wykonuj dodatkowego peelingu, jeśli wcześniej została wykorzystana inna metoda złuszczania, np. przy pomocy specjalnej rękawicy lub szczoteczki;

● przed użyciem peelingu pamiętaj o tym, by wpierw oczyścić skórę z powierzchnownych zanieczyszczeń;

● jeśli korzystasz z peelingu zawierającego drobinki, nie wykonuj gwałtownych ruchów, które mogłyby wywołać zbyt duże tarcie i w efekcie spowodować podrażnienia.


Innymi słowy: peeling do twarzy stosujemy po wstępnym etapie oczyszczania. Jeśli zatem wykonujesz zabieg wieczorem, wcześniej wykonaj dokładny demakijaż, a następnie umyj twarz przy pomocy ulubionego żelu oczyszczającego, mleczka czy pianki. Później, kiedy już zmyjesz peeling, koniecznie przejdź do dalszych kroków pielęgnacyjnych, czyli do nałożenia wybranego kremu, który może być dodatkowo wzbogacony o kilka kropel serum. Nakładanie odżywczo-nawilżającego kosmetyku na świeżo złuszczoną skórę znacząco ułatwi wchłanianie składników aktywnych zawartych w kremach. Aplikację kremu na noc lub na dzień możesz jeszcze poprzedzić spryskaniem skóry tonikiem bądź hydrolatem.


Jak często stosować peeling do twarzy?

Nie bez znaczenia jest również częstotliwość stosowania peelingu. Jeżeli dopiero odkrywamy właściwości tego produktu, możemy bardzo łatwo dać się oczarować znakomitym efektom, co z kolei będzie skłaniać do tego, by złuszczanie wykonywać bardzo często. W praktyce jednak ten zabieg należy przeprowadzać np. raz na tydzień, szczególnie jeśli wykorzystujemy mocny peeling do twarzy. Jeśli przykładowo będziemy złuszczać naskórek co 2-3 dni, możemy nabawić się uciążliwych podrażnień i tym samym zniweczyć rezultat, jaki udało nam się osiągnąć.


Oczywiście częstotliwość jest w dużej mierze uzależniona od tego, w jakiej aktualnie kondycji jest nasza skóra oraz jaki typ cery posiadamy. W przypadku skóry wrażliwej, naczynkowej czy suchej peeling raz w tygodniu zdecydowanie wystarczy. Częstszego i nierzadko też mocniejszego oczyszczenia może z kolei potrzebować skóra mieszana i tłusta. Mimo to w żadnym razie nie należy złuszczać naskórka codziennie, szczególnie jeśli mowa o produktach ziarnistych lub takich, które zawierają kwasy.